Saudyjski książę został aresztowany na rozkaz króla Salmana bin Abdulaziza Ala Sauda, ​​gdy w sieci  pojawiły się nagrania ujawniające jego brutalne zachowanie wobec poddanych. Na jednym z nich widać jak celuje w głowę mężczyzny z pistoletu.

Lokalne media poinformowały, że w czwartek, 20 lipca, aresztowano księcia Saudi bin Abdulaziz bin Musaed z rozkazu króla. Został on zatrzymany na czas śledztwa w sprawie serii filmów wideo, w których książę brutalnie występuje  przeciwko obywatelom saudyjskim.

Na filmie szeroko rozpowszechnionym w sieci widać człowieka, ubranego w czarną koszulkę i szare spodnie, który jest wyprowadzany w kajdankach przez członków sił bezpieczeństwa.
We wtorek (18 lipca)  kilka krótkich filmików pojawiło się na portalach społecznościowych, które sugerowałyby, że książę wycelował z pistoletu  w głowę mężczyzny, który jest ranny i krwawi. Inny film pokazuje, zakrwawionego  człowiek w samochodzie, a na trzecim książę bije człowieka siedzącego na krześle.

Po skandalu król Salman nakazał aresztowanie księcia, a wielu Saudyjczyków wyraziło poparcie dla tej decyzji.
„Era niewoli i niesprawiedliwości się skończyła. To jest czas sprawiedliwości” – napisał jeden użytkownik Twittera. „Cokolwiek zrobisz, nie uciekasz się od sprawiedliwości” – dodał inny.
Działacz ds. praw człowieka Moudi Aljohani skorzystał z tej sprawy, aby wyjaśnić, że władze arabskie są tylko pozornie niechętne dążeniu do nadużywania władzy przez książąt:
– Ten  królewski porządek, i aresztowanie księcia jest dowodem na słabość lub brak władzy – stwierdził.
Od czasu wstąpienia do tronu w 2015 roku król Salman podjął decyzję  karania urzędników, w tym członków rodziny królewskiej, którzy zostali złapani na przestępstwach wobec obywateli. W październiku książę Turki bin Saud al-Kabir został nawet skazany na śmierć  po zabiciu mężczyzny podczas bójki.
ew

Zobacz również: