-Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie – poinformował rzecznik prasowy CBA Piotr Kaczorek. Funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA zbadają prawidłowość realizacji inwestycji wartej ok. 285 mln zł.
Jak przekazał rzecznik, biuro wszczęło działania kontrolne w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Agenci zbadają prawidłowość podejmowania i realizacji decyzji przy budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Olsztynie.
-Od chwili rozpoczęcia funkcjonowania zakładu spółka nie tylko w ogóle nie sprzedała nawet kilograma paliwa alternatywnego, ale płaci obecnie prywatnej spółce za odbiór i zagospodarowanie paliwa alternatywnego powstającego w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych – zaznaczył Kaczorek.

Według CBA w 2016 r. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie wydał ponad 13 mln zł na odbiór i zagospodarowanie paliwa.

Inwestycja budowy Zakładu Unieszkodliwiania odpadów otrzymała dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2001-2013 w wysokości ok. 162 mln zł.

Celem zakładanym w projekcie była m.in. produkcja paliwa alternatywnego o odpowiednich parametrach z otrzymanych odpadów komunalnych, a następnie przekazywanie go cementowniom.

mm/Kurier PAP

Zobacz również: