W dniach 17-19 lipca 2017 roku wizytę w Polsce składają Jego Królewska Wysokość William Książę Cambridge i Jej Królewska Wysokość Catherine Księżna Cambridge. Brytyjska Para Książęca przybyła do Polski razem z dwójka dzieci.

W poniedziałek po godz. 13.30 w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate wraz z dziećmi na pokładzie. Parę Książęcą powitali: Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Następnie, w Pałacu Prezydenckim, Para Książęca została powitana przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. Spotkanie to pierwszy punkt trzydniowej wizyty Pary Książęcej w Polsce – pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszej poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta. Po powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się rozmowa obu par w ogrodach. Następnym punktem było śniadanie wydane przez Prezydenta RP i Małżonkę z okazji wizyty Pary Książęcej.

Po godz. 15 Para Książęca udała się na spacer po Krakowskim Przedmieściu. Brytyjskich gości witały tłumy warszawiaków i turystów, wiele osób trzyma brytyjskie oraz polskie chorągiewki. Księżna Kate i Agata Kornhauser-Duda otrzymały bukiety kwiatów od dzieci stojących przy Pałacu Prezydenckim. Obie pary rozmawiały również z dziećmi przez dłuższą chwilę.
Pary, książęca i prezydencka, udały się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się z weteranami polskimi i brytyjskimi II Wojny Światowej, bohaterami Powstania Warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w Powstaniu. Para Książęca oraz Prezydent RP z Małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem „Monter”.
Para Książęca wzięła też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem były startupy i początek polsko-brytyjskiego eventu „Warsaw-London bridge”, którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym
Wieczorem w Łazienkach Królewskich odbędzie się przyjęcie na cześć Królowej Brytyjskiej, w obecności Pary Książęcej. Gośćmi honorowymi będzie polska Para Prezydencka. Na przyjęciu Książę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. – Będzie też list królowej brytyjskiej, odczytany przez ambasadora brytyjskiego – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi, blisko 4-letnim księciem Georgem (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnią księżniczką Charlottą, zamieszka w Belwederze. Jak zaznaczył minister Szczerski, w związku z tym Belweder przeszedł „lekki lifting”, by przygotować „pomieszczenia i otoczenie” na obecność dzieci.
W Belwederze Książęca Para „zastanie też książki do czytania wieczornego”, m.in. „Madame” Antoniego Libery w przekładzie na język angielski, która jak zaznaczył Krzysztof Szczerski – cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Wyspach Brytyjskich.

 Drugi dzień wizyty w Polsce Para Książęca spędzi w Gdańsku. William i Kate najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. Następnie, już w Gdańsku, Książęca Para odwiedzi teatr szekspirowski, a także Europejskie Centrum Solidarności. Złożą także wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając bohaterstwo polskiej Solidarności.

 Po wizycie w Gdańsku Para Książęca wróci do Warszawy, gdzie spędzi w drugą noc. Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z Parą Prezydencką. Kate i William z Warszawy udadzą się do Berlina.
 – Tę wizytę traktujemy jako wizytę szacunku i przyjaźni. Ma ona wskazać również na te bardzo dobre relacje społeczne i międzyludzkie, także państwowe między Polską i Wielką Brytanią. Taka też jest rola tej wizyty, nie ma ona charakteru politycznego – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.
źródło:prezydent.pl

 

Zobacz również: