11 mężczyzn zostało aresztowanych za molestowanie  seksualne i gwałty  podczas słynnej gonitwy byków w Pampelunie, która jest głównym punktem obchodów święta Sanfermines. Festiwal byków już w przeszłości był naznaczony okrucieństwem wobec zwierząt, ale  też przemocą seksualną.

Zdaniem lokalnych władz, 11 osób dopuściło się w tym roku przestępstw seksualnych w czasie Sanfermines. Natomiast policja otrzymała 14 skarg dotyczących przemocy seksualnej oraz 2 zgłoszenia gwałtów.

Burmistrz Pampeluny Joseba Asiron przyznał, że przestępczość w czasie festiwalu ma wpływ na spadek odwiedzin turystów  zagranicznych w Pampelunie. W tym roku było ich znacznie mniej. Mimo to przez cały okres festiwalu uczestniczyło w nim  1,5 miliona osób, w tym 434 tysięcy  w czterech pokazach sztucznych ogni w gminie Nawarro.

Radni zdecydowanie potępili ataki seksualne: „Rada Miasta w Pamplunie odrzuca i potępia wszelkiego rodzaju agresję, przemoc lub postawy seksistowskie i zobowiązuje się do kontynuowania współpracy w celu wyeliminowania agresji  oraz poprawy bezpieczeństwa kobiet” –  czytamy w oświadczeniu.

Ogólnie w tym roku, w czasie festiwalu zgłoszono 1671 różnego rodzaju przestępstw. Zaś 51 osób zostało hospitalizowanych po udziale w  gonitwie  byków.

– Podjęliśmy  zobowiązanie do stworzenia rodzinnej, wakacyjnej  atmosfery podczas naszej imprezy. Zmiany czekają Sanfermins za rok – zapewnił  burmistrz.

es

Zobacz również: