SZWECJA: Wydał na siebie wyrok wrzucając zdjęcie na Facebooka

Sześciu muzułmanów skazano w miniony piątek (14 lipca) za brutalne zabójstwo 23-letniego Afgańczyka, Ramina Sherza. Uprowadzono go wbrew jego woli w mieście Gävle w ubiegłym roku, a następnie bito i w końcu uduszono pętlą. Policjanci, aby rozwikłać tę sprawę byli specjalnie szkoleni w kulturze islamskiej.  Było to bowiem  morderstwo honorowe.

 4 kwietnia 2016 roku,  Ramin Sherza został porwany z parkingu w Gävle. Tego dnia policja wszczęła śledztwo w sprawie porwania. Następnego dnia znaleziono jego spalony samochód. Zaś 20 kwietnia natrafiono na ciało zaginionego.

Niebawem siedem osób, w tym sześciu Irakijczyków i jedna osoba z chronionymi danymi osobowymi, zostało aresztowanych pod zarzutem porwania i współudziału w zabójstwie.

– To było skomplikowane dochodzenie. Początkowo było 18 podejrzewanych, a zakończyło się na oskarżeniu 8 osób. Zaś wstępne akta sprawy miały 12 000 stron –  mówi John Bass z policji.

Okazało się, że Ramin Sherza zostały zamordowany, bo miał romans z zamężną kobietą. Związek zakończył się i Sherza próbował odwetu kontaktując się z rodzicami kobiety. Opublikował też zdjęcie na Facebooku, gdzie on i jego była kochanka całują się. Według sądu okręgowego, właśnie  to zdjęcie miało decydujący wpływ na to, że doszło do morderstwa. Jednak  prokurator był zdania, że nie było to zabójstwo z zazdrości, ale z honoru.

– Trudno sobie wyobrazić, że  zdjęcie miało takie drastyczne skutki, ale w kontekście tej sprawy, jest to zrozumiałe. – powiedział prokurator Tora Holst.

Kobieta pomogła porwać Sherza, namawiając go aby przyjechał na spotkanie,  na plac Zamkowym w centrum Gävle.

7 marca 2017 rozpoczął się proces dziewięciu osób oskarżonych o porwanie i zabójstwo, 14 lipca zapadł  wyrok.

Sąd skazał sześć osób za zabójstwo. Pięć z nich usłyszało wyroki dożywocia. Szósta osoba, która miała poniżej 21 lat gdy przestępstwo zostało popełnione, otrzymała karę 14 lat pozbawienia wolności Jednym ze skazanych jest kobieta, z którą Sherza miał romans: „Jej działanie jako wabika było bezwzględnym warunkiem wstępnym porywania i zabójstwa. Ona jest zatem także uważana za sprawcę” – czytamy w  wyroku.

eps

Zobacz również: