Rajabbi Khurshed, 18-latka z Tadżykistanu, popełniła samobójstwo w 40 dni po zawarciu małżeństwa z Zafarem Pirowem (24 lata). Zakwestionował on jej dziewictwo, pomimo wyników badań lekarskich. Zrozpaczona i wyrzucona z domu kobieta wybrała śmierć.

18-letnia Rajabbi Khurshed swego męża poznała dopiero na ślubnym kobiercu. 40 dni po zawarciu związku małżeńskiego  nastolatka zażyła śmiertelną dawkę octu.

Seks przedmałżeński jest w muzułumańskim Tadżykistanie tematem tabu, a panna młoda przed zawarciem ślubu musi mieć zaświadczenie od lekarza, że jest dziewicą

Kontrole medyczne przed małżeństwem są obowiązkowe dla kobiet i mężczyzn. Teoretycznie ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową, ale badania rozszerzono tak, aby obejmowały sprawdzanie dziewictwa.

Rajabbi przeprowadziła wymagane przez rząd badania, ale Pirov, zażądał dwóch dodatkowych testów na jej dziewictwo. W których wyniki także nie uwierzył, w tej sytuacji wziął sobie…nową żonę. A Rajabbi wyrzucił z domu. Powiedział przy tym: – Moja żona dała mi pisemne oświadczenie, że pozwala mi wziąć drugą żonę, ponieważ nie była dziewicą, kiedy wychodziła za mnie za mąż.

Złamana tą sytuacją kobieta popełniła samobójstwo. Na łożu śmierci wyznała im, że czuje ogromny nacisk, aby spełnić żądania męża i nie może tego znieść.

Jej matka, Fazila Mirzoeva powiedziała, że Rajabbi nigdy nie miała chłopaka lub intymnego związku przed ślubem. Dodała, że jej córka rzuciła szkołę, aby opiekować się dwoma niepełnosprawnymi braćmi.

Opisała córkę jako ofiarę „oszczerstwa i przemocy”, i wystąpiła z prośbą do prezydenta Emomali Rahmon, aby interweniował i ocalił reputację jej dziecka.

Pirov trafił do więzienia i jest oskarżony o nakłanianie żony do popełnienia samobójstwa, grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

ex

 

Zobacz również: