Zbliżająca się, szósta już edycja Vistula FolkFestival rozpocznie się we wtorek 22 sierpnia. Pierwszy raz w historii płockiego festiwalu folklorystycznego, którego początki sięgają jeszcze lat 60. XX wieku, wystąpi zespół z Nowej Zelandii. Ngā Puna o Waiōrea podczas występów w Polsce zaprezentują tradycyjny nowozelandzki taniec „haka”.

Ngā Puna o Waiōrea, czyli Western Springs College jest jedną ze szkół, która obecnie wchodzi w skład zespołu szkół średnich ASB Secondary Schools Polyfest w Auckland i istnieje od blisko 25 lat. Grupa Ngā Puna o Waiōrea jest laureatem wielu nowozelandzkich konkursów i festiwali, w tym m.in. Te Ahurea Tino RangatiratangaCompetition (w latach 2013 i 2014). W roku 2015 szkoła po raz piąty uzyskała prawo do reprezentowania nowozelandzkiego regionu TāmakiMakaurau podczas narodowego konkursu szkół średnich, na którym zajęła drugie miejsce.

Ngā Puna o Waiōrea kultywują kulturę plemion maoryskich – rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii.

Trzeciego dnia Vistula FolkFestival (czwartek 24 sierpnia, Stary Rynek) grupa zaprosi płocczan na naukę rytualnego tańca „haka”, czyli tradycyjnych prezentacji taneczno-wokalnych oryginalnie wykonywanych przez Maorysów.

Szósta edycja Vistula FolkFestival odbędzie się w dniach 22-27 sierpnia 2017. Koncerty będą odbywać się na Starym Rynku, w Parku Północnym oraz w Amfiteatrze. Bilety na uroczysty Koncert Galowy (26.08) w cenie 10 zł można jeszcze kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.

Zobacz również: