George Soros jest wściekły na kampanię skierowaną przeciwko niemu. Plakaty pokazują zdjęcie tego węgierskiego Żyda a obok tekst: „Niech to będzie ostatni uśmiech Sorosa”. Jest to odniesienie do opinii, że Soros chce zmusić Węgry do przyjmowania migrantów. Miliarder skrytykował kampanię antyimigracyjną prowadzoną przez rząd węgierski i nazwał ją „antysemicką”.

– Jestem zmartwiony stosowaniem przez Węgry antysemickich zdjęć w ramach celowej kampanii dezinformacyjnej – oświadczył 86-letni spekulant finansowy.

Plakaty pojawiły się na bilbordach w całym kraju w zeszłym tygodniu, a także w telewizji. Zgłoszono w tym czasie kilka incydentów antysemickich, takich jak napisy sprayem – „śmierdzący Żyd” lub Gwiazdy Dawida – umieszczane na bilbordach.

Największa organizacja żydowska na Węgrzech, Mazsihisz, wezwała premiera Viktora Orbána do zaprzestania kampanii, a jego sekretarz Andras Heisler napisał, że „trujące wiadomości szkodzą Węgrom”.

W czwartek Orbán oskarżył Sorosa, że chciał wykorzystać swoje bogactwo i grupy obywatelskie, które go popierają do osiedlenia miliona migrantów w Unii Europejskiej.

Orban twierdzi, że Węgry mają „zero tolerancji” dla antysemityzmu, a kampania plakatowa dotyczy zwiększenia świadomości „zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego” ze strony Sorosa.

eps

Zobacz również: