Jak poinformował grecki portal pronews.gr w Syrii zlikwidowano Lavdrima Muhaxheriego, pochodzącego z  Kosowa, jednego z przywódców Państwa Islamskiego. Muhaxheri był wcześniej pracownikiem misji NATO w Kosowie.
Muhaxheri znany jest także jako Abu Abdullah al Kosova bywa nazywany „Masarzem”.  Głośno stało się o nim w 2014 roku dzięki filmom propagandowym ISIS, na których osobiście ścinał chrześcijan, szyitów i alawitów . Departament Stanu USA wpisał Muhaxheriego na listę terrorystów w 2014 roku. „Masarz” wrócił do Syrii w maju po 4-miesięcznym pobycie w Albanii i Kosowie.
Jak informuje grecki portal, terrorysta został zabity  w czasie wspólnej operacji Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji i syryjskiej grupy Tiger w regionie Idlib. Podczas operacji zostało zabitych 6 z 20 jego osobistych ochroniarzy.
Włoska gazeta Espresso podała w grudniu 2016 roku, powołując się na źródła włoskiego wywiadu, iż kat z Kačanika „zna wroga doskonale, bo przed wkroczeniem na ścieżkę dżihadyzmu zdążył popracować w amerykańskiej bazie KFOR Bondsteel (w Kosowie), a wcześniej — w NATO w Afganistanie”.
Jego rodzinne  miasto to Kačanik na granicy z Macedonią, stało się ono znanym ośrodkiem werbunku dżihadystów, skąd ISIS przyciągnęło do swoich szeregów ponad 3,4 tys. osób.
 NS

Zobacz również: