Ambasada Brytyjska poinformowała, że Książę i Księżna Cambridge złożą oficjalną wizytę w Polsce i Niemczech w dniach od 17 do 21 lipca. Jest to wizyta składana na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i będzie to pierwsza oficjalna wizyta Ich Królewskich Wysokości w Polsce i Niemczech. Książę złożył oficjalną wizytę w Niemczech latem ubiegłego roku.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wizyt, Ich Królewskie Wysokości wyraziły wolę spotkania się w obu krajach z szerokim spektrum osób. Poza spotkaniami z ważnymi osobami z kręgów biznesu, rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego, Książę i Księżna szczególną uwagę poświęcą młodym ludziom z Polski i Niemiec: przedsiębiorcom, osobom działającym na rzecz zdrowia psychicznego, wspaniałym młodym talentom ze świata muzyki i sztuki.

Podróż przebiegać będzie wśród urzekającej scenerii oraz zabytków architektury Polski i Niemiec. Książę i Księżna odbędą spacer po pięknym gdańskim ryku otoczonym kamieniczkami, z wybrukowanymi pasażami, wezmą udział w zawodach wioślarskich na rzece Necker, a także odwiedzą spektakularną salę koncertową Elbphilharmonie w Hamburgu.

Pięciodniowa podróż Ich Królewskich Wysokości to również hołd złożony XX-wiecznej historii obu krajów, w tym wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, Obozie Koncentracyjnym Stutthof i przy Pomniku Holocaustu w Berlinie. Książę i Księżna spotkają się z osobami, które były świadkami tych wydarzeń i które opowiedzą im o swoich doświadczeniach osobistych.

Rokrocznie Polskę i Niemcy odwiedzają tysiące gości z zagranicy, którzy przekonują się, jak wiele te kraje mają do zaoferowania. Teraz Książę i Księżna również się o tym przekonają i zaczną budować silne i trwałe relacje z Polakami i Niemcami.

Początek wizyty. Książę i Księżna przybędą do Warszawy w południe 17 lipca. W Pałacu Prezydenckim Ich Królewskie Wysokości oficjalnie powita Prezydent Duda wraz z Pierwszą Damą.

Stamtąd udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzą ekspozycję poświęconą Powstaniu z 1944 roku, podczas którego polska Armia Krajowa podjęła próbę wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej. Polski ruch oporu pokonany został po 63 dniach walk, ale zostały one zapamiętane jako walki prowadzone przez największe podziemne wojsko w Europie podczas II Wojny Światowej. Ich Królewskie Wysokości zwiedzą muzeum, spotkają się z kombatantami, a następnie zapalą znicze dla upamiętnienia Powstańców.

Ich Królewskie Wysokości udadzą się następnie do centrum The Heart, inkubatora biznesu w warszawskim biurowcu Spire, gdzie spotkają się z młodymi polskimi przedsiębiorcami. The Heart, z którego roztacza się imponująca panorama stolicy Polski, to centrum współpracy startupów i korporacji. Książę i Księżna wezmą udział w tętniącym życiem wydarzeniu dotyczącym dziedzin, w których wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz poświęconym sesjom pitchingowym polskich startupów. Da to początek wydarzeniu “Warsaw-London bridge”, którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Tego wieczoru udadzą się także do malowniczej Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, gdzie Ambasador Wielkiej Brytanii będzie gospodarzem przyjęcia na 600 osób z okazji urodzin Królowej. Tam Książę wygłosi przemówienie, które zakończy pierwszy dzień wizyty.

Wtorek. Na rano zaplanowana została wizyta w byłym Nazistowskim Niemieckim Obozie Koncentracyjnym Stutthof. Był to pierwszy obóz założony poza granicami Niemiec, we wrześniu 1939 roku, i jeden z ostatnich obozów wyzwolonych przez Aliantów, w maju 1945 roku. W obozie Stutthof uwięziono 110 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów, z których zmarło aż 65 tysięcy, w tym 28 tysięcy Żydów. Ich Królewskie Wysokości spotkają się z grupą pięciu byłych więźniów tego obozu.

Książę i Księżna udadzą się następnie do Gdańska. To piękne portowe miasto leży na północy Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kolorowe staromiejskie kamienice, wąskie brukowane uliczki. Liczne sklepiki z bursztynem, najważniejszym produktem eksportowym miasta. Na głównym miejskim placu Książę i Księżna włączą się w uliczną imprezę, gdzie zostaną poczęstowani Goldwasser – gdańskim likierem – i tradycyjnymi polskimi pierogami. Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, a także posłuchać miejscowych muzyków i innych artystów nadających imprezie świąteczny ton.

Stamtąd udadzą się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii. W XVII wieku w Gdańsku mieszkała duża społeczność anglojęzyczna, dlatego do miasta ściągało wiele angielskich wędrownych trup teatralnych. Teatr został otwarty w 2014 roku. To tutaj odbywa się rokrocznie festiwal szekspirowski, na który przyjeżdżają miłośnicy teatru z całego świata. Teatr ma adaptowalne wnętrze, co umożliwia spektakle na trzech scenach o różnych rozmiarach. Ma także otwierany dach. Ich Królewskie Wysokości będą świadkami otwarcia dachu podczas specjalnego przedstawienia, zasiadając na widowni złożonej z dzieci. Następnie wezmą w teatrze udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie wizyty w Gdańsku udadzą się do Europejskiego Centrum Solidarności na terenach Stoczni, kolebki polskiego ruchu Solidarność. Książę i Księżna zostaną oprowadzeni po muzeum i spotkają się z członkami-założycieli Solidarności. Przejdą także przez słynną bramę Stoczni, pozostającą symbolem protestów z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a na koniec złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Będzie to ostatni punkt drugiego dnia wizyty, po którym Książę i Księżna powrócą na noc do Warszawy.

Dzień 3. IKW pożegnają Polskę i rozpoczną drugą część swojej wizyty, udając się do stolicy Niemiec, Berlina. Ten dzień zapoczątkuje prywatne spotkanie z Kanclerz Merkel. Będzie to drugie spotkanie Księcia z Panią Kanclerz; po raz pierwszy spotkali się spotkali podczas jego ubiegłorocznej wizyty w Düsseldorfie.

Następnie Ich Królewskie Wysokości udadzą się pod Bramę Brandenburską, najsłynniejszą wizytówkę Berlina i symbol zjednoczenia Niemiec. Para pozdrowi także zebrane przed Bramą tłumy na Pariser Platz, a potem uda się pod Pomnik Holocaustu. Tam Książę i Księżna zwiedzą muzeum, a następnie przejdą przez sam labirynt Pomnika.

Po południu Książę i Księżna udadzą się dzielnicy Marzahn we wschodniej części miasta, gdzie mieści się Strassenkinder, organizacja charytatywna pomagająca młodzieży z zaniedbanych środowisk, w tym bezdomnym dzieciom. W mieszczącym się w siedzibie organizacji klubie Ich Królewskie Wysokości spotkają się z młodymi osobami, którym organizacja udziela pomocy. Spotkają się także z przedstawicielami Fundacji Roberta Enke. Organizacja ta, upamiętniająca znanego piłkarza, działa na rzecz zdrowia psychicznego, w szczególności w sporcie.

Książę i Księżna powrócą następnie do zachodniej części miasta, gdzie w Pałacu Bellevue spotkają się z Prezydentem Steinmeierem.

Wieczorem tego dnia Ich Królewskie Wysokości wezmą udział w przyjęciu z okazji urodzin Królowej, wydanym w ogrodach rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii. Podczas tego przyjęcia Książę Cambridge wygłosi swoje drugie przemówienie w ciągu całej wizyty.

Dzień 4. To między innymi wizyta w Heidelbergu, jednym z najbardziej urokliwych niemieckich miast, od 1965 roku bliźniaczym mieście Cambridge. To położone niedaleko na południe od Frankfurtu miasto, otoczone gęstymi lasami, jest najstarszym miastem uniwersyteckim Niemiec.

Pierwszym punktem programu w Heidelbergu będzie Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem. Książę i Księżna spotkają się spotkają się tam z naukowcami, w tym z laureatem Nagrody Nobla profesorem Haraldem zur Hausenem. Będą także w tamtejszym laboratorium badań nad komórkami macierzystymi.

Następnie ich Królewskie Wysokości udadzą się do centrum Heidelbergu, z górującymi nad rzeką ruinami słynnego zamku. Odbędą spacer po rynku głównym, gdzie otwarty zostanie się brytyjsko-niemiecki punkt z miejscową żywnością i napojami, a potem w towarzystwie Burmistrza Heidelbergu pójdą w stronę rzeki Neckar. Książę i Księżna zasiądą w dwóch osobnych łodziach biorących udział w przyjacielskich zawodach pomiędzy wioślarzami z Cambridge i Heidelbergu. Będą to osady kobiece z obu uczelni. Zwycięzcy otrzymają gratulacje na mecie, a następnie Książę i Księżna powrócą do Berlina.

Tego wieczoru Książę i Księżna wezmą udział w przyjęciu w Clärchens Ballhaus, otwartej w 1913 roku jednej z najstarszych zachowanych sal balowych w Berlinie. W przyjęciu uczestniczyć najbardziej fascynujące nazwiska ze świata sztuki, kultury, stylu, mody i technologii.

Dzień 5. Książę i Księżna udadzą się do Hamburga, drugiego pod względem wielkości miasta Niemiec i największego miasta portowego tego kraju. Miasto słynie z silnych więzi z Wielką Brytanią, sięgających jeszcze czasów Ligi Hanzeatyckiej w XIII wieku. Pierwszym punktem programu będzie wizyta w położonym nad Łabą Hamburgu. Tutaj Książę i Księżna wezmą udział w przyjęciu z okazji wspólnego brytyjsko-niemieckiego roku nauki, tym razem poświęconego oceanom.

Ich Królewskie Wysokości następnie przejadą przez dzielnicę hamburskim doków do Elbphilharmonie. Otwarta w styczniu 2017 roku “Elphi” miała być jednym z nowych symboli na mapie miasta. Jest to jedna z największych sal koncertowych na świecie, słynąca z zaawansowanej akustyki. Książę i Księżna pojawią się na scenie, by powitać orkiestrę, a następnie wysłuchają specjalnego koncertu w wykonaniu Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej. Na widowni zasiądą dzieci z całego miasta, bo koncert ma na celu zaszczepienie pasji do muzyki nowemu pokoleniu, które być może kiedyś też zagra na tej sali.

Po koncercie Książę i Księżna odpłyną statkiem po Elbie do ostatniego punktu programu wizyty: będą to zakłady Airbusa, firmy posiadającej w Hamburgu obiekty produkcyjne, serwisowe i szkoleniowe. Para zostanie oprowadzona po całym kompleksie firmy i spotka się ze szkolącymi się tam adeptami – zarówno Niemcami, jak i Anglikami. Następnie Książę i Księżna obejrzą końcową linię montażową samolotu A320 i kokpit prawie gotowej maszyny.

W tym punkcie zakończy się wizyta Księcia i Księżnej w Polsce i Niemczech, a Ich Królewskie Wysokości udadzą się w podróż powrotną do Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie chciałbym przekazać jeszcze jedną informację. Książę i Księżna bardzo się cieszą na tę wizytę i są zachwyceni jej niezmiernie ciekawym i zróżnicowanym programem. Postanowili, że zabiorą z sobą swoje dzieci, Księcia George’a i Księżniczkę Charlotte. Spodziewamy się, że dzieci pojawią się przynajmniej w paru punktach tej jednotygodniowej wizyty. Książę i Księżna cieszą się na pracowity i pełny wrażeń czas oraz są wdzięczni za to, że będą mieli okazję poznać Polaków i Niemców – tak ważnych przyjaciół Wielkiej Brytanii – jako rodzina.

Źródło informacji: Ambasada Brytyjska

Zobacz również: