Organizatorzy corocznego festiwalu muzycznego Bråvalla w Szwecji zdecydowali się odwołać z imprezę w 2018 roku. Po tym, jak tegoroczny festiwal został zdominowany przez przemoc seksualną. Policja twierdzi, że ma kilkanaście doniesień o molestowaniu i co najmniej czterech przypadkach gwałtu.
Szwedzka policja potwierdziła, że ​​prowadzi śledztwo w sprawie czterech potencjalnych gwałtów i około 22 przypadków molestowania zgłoszonych w czasie trzydniowego festiwalu muzycznego, który zakończył się 1 lipca w pobliżu szwedzkiego miasta Norrkoping. Wśród ofiar jest nastolatka, która została zgwałcona w piątek podczas koncertu wokalisty Håkana Hellströma. I to na oczach tłumu,. o czym pisaliśmy już  wczoraj.
Gdy informacje o incydencie trafiła do mediów, wówczas firma FKP Scorpio, odpowiedzialna za festiwal, wydała oświadczenie, potępiając przemoc i zapowiadając, że wydarzenie nie odbędzie się w przyszłym roku: „Słowa nie potrafią opisać, jak bardzo jest nam smutno (…) Nie akceptujemy tego na naszym festiwalu” – czytamy w oświadczeniu.
Organizatorzy twierdzą, że problem wykracza daleko poza Bråvalla i festiwale muzyczne w ogóle, a dotyczy Szwecji jako całości.
„To ogromny problem społeczny, który dotyka każdej części naszego społeczeństwa. Absolutnie nie tylko festiwali. Każdego dnia w Szwecji ma miejsce około stu gwałtów i to jest wyzwanie, jakiemu musi przeciwstawić się społeczeństwo” – stwierdzili organizatorzy.
Tymczasem policja poinformowała w niedzielę, że trzy inne kobiety zgłosiły gwałty. Jednak z nich powiedziała oficerom, że została zaatakowana w sobotę przez dwóch mężczyzn na drodze prowadzącej do obozu festiwalowego i zgwałconych. Inna ofiara powiedziała, że ​​została również zgwałcona podczas koncertu Håkana Hellströma.
Do tej pory policja nie zidentyfikowała podejrzanych w żadnym z przypadków, ale pochwaliła decyzję organizatorów o zawieszeniu imprezy.
– Moim zdaniem, jeśli nie można prowadzić festiwalu bez ofiar, to nie powinno być takiego festiwalu – powiedział Agnevik rzecznik policji.
Szwedzki premier Stefan Lofven nazwał to co się stało „obrzydliwymi czynami”, które muszą zostać przerwane.
Nie były to jedyne gwałty na festiwalach muzycznych w Szwecji w miniony weekend. O innych piszemy TU
exi

Zobacz również: