Kardynał Peter Turkson, którego Jan Paweł II wyniósł do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Liborio,  powiedział, że nadszedł czas, aby „odciąć dotyk” afrykańskiej imigracji do Europy, która ostatnio przybiera na sile.

To jest jak woda płynąca z otwartego kranu. Nie wystarczy tylko wysuszyć, trzeba wyłączyć baterię– powiedział. Zauważył również, że zdecydowana większość krajów afrykańskich nie jest strefami wojennymi, z których ludność musi uciekać.Moim zdaniem należy dążyć do tego, aby utrzymać młodych ludzi tam, gdzie się znajdują- dodał.

Kardynał Turkson jest przewodniczącym biura Watykańskiego ds. integralnego rozwoju. Jest on odpowiedzialny za kwestie takie jak sprawiedliwość, pokój, środowisko, zdrowie, pomoc humanitarna i migracja.

Na początku tygodnia włoscy przywódcy sugerowali, że mogą być wreszcie gotowi do zablokowania ogromnych napływów imigrantów przybywających drogą morską z Afryki Północnej. Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył, że Włochy „nie mogą tak dalej”, oskarżając inne kraje UE o brak pomocy.

Kardynał Turkson powiedział także, iż reszta Europy nie odgrywa swojej roli w walce z kryzysem migracyjnym, co zmusiło Włochy do sytuacji wyjątkowej. Jednocześnie sugerował, że zamknięcie portów włoskich nie jest wystarczające, aby całkowicie naprawić problem, który należy rozwiązać u korzeni.

Na początku tego tygodnia około 4800 afrykańskich imigrantów przybyło do włoskich brzegów w ciągu zaledwie 48 godzin. Nawet lokalne media i politycy mówią już o autentycznej inwazji, przekraczającej zdolność asymilacji kraju.

Według oficjalnych danych, od początku roku do Włoch przybyło ponad 73 000 migrantów, co stanowi wzrost o ponad 14 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

mb

Zobacz również: