Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić lekarzowi podejrzanemu o przyjmowanie łapówek, a zatrzymanemu w ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
. Mężczyzna podejrzany jest o przyjmowanie od pacjentów korzyści majątkowych w zamian za wystawianie nienależnych zwolnień lekarskich, a także fałszowanie dokumentacji medycznej np. w celu zwolnienia przestępców w odbywaniu kary pozbawienia wolności. W sprawie, w której z policjantami z Wrocławia współpracują funkcjonariusze z Kłodzka, zatrzymano też kilka innych osób, podejrzanych o wręczanie łapówek oraz pośredniczących w przestępczym procederze.
Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadzą śledztwo w sprawie korupcji w służbie zdrowia w powiecie kłodzkim. Na podstawie prowadzonego śledztwa i zebranego dotychczas materiału w ostatnich dniach funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy współpracy z policjantami z kłodzkiej komendy powiatowej przeprowadzili realizację, w efekcie której zatrzymali 50-letniego lekarza zatrudnionego w kłodzkiej służbie zdrowia.
Mężczyzna podejrzany jest o przyjmowanie od pacjentów łapówek: pieniędzy, alkoholu i innych przedmiotów, w zamian za wystawianie nienależnych zwolnień lekarskich, a także fałszowanie dokumentacji medycznej, tworzonej np. w celu zwolnienia przestępców w odbywaniu kary pozbawienia wolności.
W sprawie zatrzymano też kilku pacjentów, od których lekarz przyjmował regularnie łapówki oraz inne osoby ze środowiska służby zdrowia, zajmujące się pośredniczeniem w załatwianiu spraw pomiędzy podejrzanym lekarzem, a zainteresowanymi pacjentami.
Zarówno lekarzowi, jak i pozostałym zatrzymanym za czyny, o które są podejrzani, grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W najbliższym czasie planowane są kolejne zatrzymania wśród osób, które w zamian za korzyści majątkowe uzyskiwały od skorumpowanego lekarza zwolnienia lub inne zaświadczenia medyczne.
Czynności przeprowadzone w tej sprawie są efektem kilkumiesięcznego śledztwa i ustaleń zebranych przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.
Z materiałów zebranych dotychczas w ramach śledztwa prowadzonego przez Wydział dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu wynika, że podejrzany lekarz, od co najmniej roku uczynił sobie z łapownictwa stałe źródło dochodu, a w przestępczym procederze współdziałali z nim inni pracownicy służby zdrowia.
(KWP we Wrocławiu / mw)

Zobacz również: