FB Greenpeace fot. Piotr Stasiak
Zaprzestania prowadzonej wycinki w Puszczy Białowieskiej oraz tego, by cała puszcza została objęta parkiem narodowym – to główne postulaty uczestników sobotniej manifestacji w Warszawie. Według resortu środowiska cięcia to element ratowania cennych siedlisk.

Manifestacja została zorganizowana przez Greenpeace, Polską Zieloną Sieć oraz organizację Akcja Demokracja. Uczestnicy przeszli sprzed Pałacu Kultury i Nauki przed siedzibę resortu środowiska gdzie prowadzili „siedzący” protest podczas, którego z głośników dobiegały dźwięki pił spalinowych.

„Cała puszcza parkiem narodowym”; „Córka leśniczego nie cięłaby niczego” – wołali uczestnicy manifestacji. Na transparentach, które nieśli, przeczytać można było m.in. „Białowieska masakra piłą mechaniczną”, „Nam nie jest Szyszko jedno”, „Nie było nas, był las”, „Quo Vadis Szyszko?”, „Kocham puszczę, nie odpuszczę”.

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki przekonywał, że „na naszych oczach dokonuje się zbrodnia na naszym dziedzictwie”. Katarzyna Jagiełło z Greenpeace mówiła, że w puszczy trwa wycinka drzew nie tylko tych zaatakowanych przez kornika, ale też tych zdrowych. „Została przekroczona czerwona linia, wycinane są najcenniejsze ponadstuletnie drzewa” – mówiła dziennikarzom.

Dodała, że wycinka trwa też w strefach wyłączonych przez UNESCO, w trakcie okresu lęgowego ptaków. „UNESCO jest zaniepokojone konfliktem z Komisja Europejską i apeluje o natychmiastowe zaprzestanie wycinki i chronienie procesów przyrodniczych” – powiedziała Jagiełło. Jej zdaniem, wycinanie zdrowych drzew świadczy o tym, że działanie to ma komercyjny cel.

Ministerstwo Środowiska z kolei przekonuje, że cięcia i nowe nasadzenia drzew są konieczne z powodu masowego pojawienia się kornika drukarza. Ten atakując świerki, doprowadził do ich zamarcia, to – jak tłumaczy MŚ – spowodowało zanik cennych siedlisk i gatunków w puszczy.

„To najcenniejszy las w Polsce, to jedno z ostatnich takich miejsc w UE, jeden z najcenniejszych lasów na całym świecie. Mamy skarb, każdy kto wpuszcza tam ciężki sprzęt w najcenniejsze przyrodniczo regiony nie może mówić o sobie, że jest patriotą, po drugie nie może mówić o sobie, że jest dobrym gospodarzem” – podkreśliła Jagiełło.

Do protestujących przed siedzibą resortu środowiska wyszedł wiceminister, Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski. „Pan minister chce rozmawiać o puszczy w puszczy i wszystkich do tej puszczy zaprasza. Pan minister Szyszko jest otwarty na wszelkie rozmowy” – zapewnił Szweda-Lewandowski.

Rzecznik ministerstwa środowiska Paweł Mucha w rozmowie z PAP zapewnił, że resort wielokrotnie deklarował i podtrzymuje deklarację chęci dialogu ze wszystkimi, którzy są zainteresowani dobrem Puszczy Białowieskiej. „Mam jednak poważne wątpliwości, czy aktywiści którzy często swój przekaz opierają na emocjach, czy chcą tak na prawdę dobra puszczy, czy jednak próbują z puszczy uczynić symbol, którym próbują uderzać w ministerstwo i rząd PiS” – powiedział.

„Brakuje mi często ze strony aktywistów argumentów merytorycznych. Ministerstwo z kolei opiera się o fakty i dokumenty. Ta dyskusja powinna odbywać się głównie w puszczy w towarzystwie ludzi tam mieszkających; opierać się o dokumenty i prawo” – zaznaczył Mucha.

Przedstawiciel MŚ zapewnił, że resort bierze pełną odpowiedzialność za działania jakie wykonuje w Puszczy Białowieskiej. Dodał, że resort „zgodnie z postulatami ekologów wyznaczyło obszar puszczy, na którym nie wykonuje żadnych działań”, a na pozostałej części zgodnie z prawem europejskim ratowane są siedliska. „Nie może być tak, że Puszczą Białowieską rządzą kornik i aktywiści” – dodał.

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

Kurier PAP

Zobacz również: