Bacha bizi to „tańczący chłopcy”. Brzmi z pozoru niegroźnie, jednak pod przykrywką zwyczajnej rozrywki kryje się pedofilia, którą usprawiedliwia się tradycją.

Oprócz dopuszczania aktów seksualnych z małymi dziewczynkami, Islam pozwala również dorosłym mężczyznom na dokonywanie aktów seksualnych z chłopcami, praktyką znaną jako Bacha Bizi.

Bacha bizi jest transliteracją perskiego wyrażenia (بچه بازی,), co dosłownie oznacza „gra chłopięca”. Pochodzi z dwóch perskich słów (بچه) „bacha”, czyli „dziecko” i (بازی) „bāzi” czyli „gra”. Bachat Baz, to „pedofil” w języku perskim. „Bacha bereesh” jest chłopcem bez brody.

W Afganistanie, ale nie  tylko tam,  wolny mężczyzna nie często ma  okazję, aby podziwiać kobiece wdzięki. Zatem dziewczęta zastąpiono chłopcami przebranymi w damskie ciuchy.

Chłopców na handel seksualny zwykle znajduje się na placach zabaw w najuboższych dzielnicach. Tysiące z nich jest sprzedawanych zamożnym i  wpływowym muzułmanom. Najbardziej pożądany wiek dla tańczących chłopców, to 13 lub 14 lat. Jednak do swojej roli chłopcy są przygotowywani znacznie wcześniej. Niekiedy już jako  kilkulatki są  porwani, wynajmowani lub kupowani od rodzin.

Kilkulatek pochodzący z biednej rodziny (albo sierota) jest „werbowany” przez „opiekuna”, osobę, która obiecuje, że będzie się nim zajmować i wspomoże materialnie. Faktycznie dziecko staje się niewolnikiem seksualnym. Aby zabawiać swojego „pana” i jego znajomych, przebierany jest w damskie ubrania i wykonuje, często erotyczny, taniec. Oczywiście taki występ jest tylko wstępem do zabawy – po nim chłopiec zabierany jest na noc przez jednego z mężczyzn. Jednak,  gdy  na twarzy nastolatka pojawia się zarost, przestaje on być „tańczącym chłopcem” i dalej musi sobie  radzić sam. Zwykle prostytuując się. Po kilku latach tego rodzaju niewolnictwa nie jest już łatwo żyć normalnie.

Bacha bīzī jest powszechnie praktykowany w Afganistanie, Mimo że „tańczący chłopcy” są nielegalni i ich wykorzystywanie jest karane śmiercią, to większość urzędników afgańskich, przymyka na to czy, i nie egzekwuje prawa.

„Tańczący chłopcy” nie są wyłącznie specjalnością  afgańską. Ale jest to praktyka znana w  całym świecie islamskim.

eps

Zobacz również: