Więził żonę w piwnicy, gwałcił 4-letnią córkę

Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał na 25 lat więzienia skazany Mariusz S. – określanego mianem „polskim Fritzlem”. Był on oskarżony m.in. o wielokrotne gwałty i znęcanie się nad żoną oraz  dwiema córeczkami. Koszmar rodziny  trwał latami. Żonę przytrzymywał w piwnicy, wielokrotnie zgwałcił ją oraz molestował seksualnie małoletnią córkę.

Wyrok zapadł w środę 21 czerwca, sąd uwzględnił wniosek prokuratora i wymierzył Mariuszowi Sz. karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Jest to maksymalny wymiar kary łącznej, jaka mogła zostać orzeczona za przestępstwa zarzucone skazanemu. Mariusz Sz. będzie mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary po odbyciu co najmniej trzech czwartych kary.

Uwzględniając wnioski prokuratora Sąd zakazał Mariuszowi Sz. kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich przez okres 15 lat, nakazał mu zapłatę zadośćuczynienia na rzecz wszystkich pokrzywdzonych w łącznej kwocie 130 tysięcy złotych. Mariusz Sz. został również pozbawiony praw publicznych przez okres 10 lat.

W związku ze skazaniem Mariusza Sz. na karę bezwzględnego pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy za uśmiercenie psa poprzez jego głodzenie i doprowadzenie do skrajnego wyniszczenia, Sąd zakazał mu posiadania zwierząt przez okres 6 lat, a także nakazał mu zapłacić nawiązkę w wysokości 3 tysięcy złotych na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals.

W sprawie tej akt oskarżenia został wniesiony do Sądu Okręgowego w Gdańsku w listopadzie 2016 roku. Prokurator oskarżył Mariusza Sz. o fizyczne i psychiczne znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad żoną i dwiema małoletnimi córkami; pozbawienie wolności poprzez przetrzymywanie żony od stycznia 2009 roku do grudnia 2010 roku w pomieszczeniach piwnicznych, co łączyło się ze szczególnym udręczeniem pokrzywdzonej. Kobieta  była m.in. bita, głodzona, związywana wielokrotnie gwałcona.  Była uwięziona w ciasnej, ciemnej piwnicy. Zmuszana została do chodzenia w brudnych  ubraniach, Oprawca  uniemożliwił żonie korzystanie z toalety, zmuszał ją aby potrzeby fizjologiczne załatwiała prosto na ziemię. Karmił ją z miski, jak psa, kawałkami chleba zalanymi wodą i jego nasieniem i musiała to jeść  „na czworaka”. Pozwalał też swoim kolegom gwałcić związaną żonę.

Z czasem zaczął molestować także swoją 4-letnią córkę m.in. o doprowadzał dziecko do oralnych stosunków seksualnych.

Gdy w końcu  żona z dziećmi uciekła od niego, to fizyczne znęcał się także nad kolejną swoją partnerką i jej synem.

Sąd uznał, że oskarżony dopuścił się wszystkich zarzuconych mu przestępstw.

Tymczasem prokuratorzy zajmowali się tą makabryczną sprawą już w latach 2011-2013. Jednak Prokuratura Rejonowa w Pucku  trzykrotnie podejmowała jednak decyzje o umorzeniu śledztwa w tej sprawie i odrzucała zażalenia pokrzywdzonej kobiety.

PK/ex