Już w najbliższą sobotę 24 czerwca rękoma mieszkańców stolicy zostanie upleciony WARSZAWSKI WIANEK ŚWIĘTOJAŃSKI.

Pełen symboliki i magii Warszawski Wianek Świętojański powstanie w czasie Pikniku Świętojańskiego z kilku tysięcy żywych kwiatów. Wspólne dekorowanie rozpocznie się już o godz. 14.00 a wieczorem –zgodnie z tradycją – imponująca czterometrowa kwiatowa kompozycja zostanie zwodowana na Wiśle.
 Rytuał tworzenia wianków z polnych kwiatów i puszczania ich na wodę był w dawnych czasach zarezerwowany jedynie dla panien i kawalerów, którzy w Noc Kupały wróżyli dla siebie rychłe zamążpójście. Ta piękna tradycja przetrwała do naszych czasów i ewoluowała, ponieważ podczas Wianków nad Wisłą każdy może wziąć udział w zabawie. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji kilka tysięcy żywych kwiatów, a wśród nich: różowe peonie, zielone santini, białe margerytki i słoneczniki.
– Cały wianek będzie ważył około 180 kg. Aby mógł swobodnie utrzymać się na wodzie, zastosowaliśmy w nim aluminiową konstrukcję wypełnioną tworzywem zbliżonym do tego, z którego wykonuje się super lekkie modele latające mówi Adam Sadowski z firmy Multidekor, która podjęła się przygotowania wianka.
Pieczę nad całością kompozycji obejmądekoratorki, florystka i artystaplastyk,
które będą służyć radą co do sposobu łączenia roślin i opowiedzą uczestnikom
pikniku o tradycji wianków, właściwościach i symbolice używanych w nich kwiatów.
Warszawski Wianek Świętojański około godziny 18:30 wśród akompaniamentu muzyki zostanie puszczony na wodę i tam zakotwiczony, by można go było podziwiać przez resztę nocy.
Czego jeszcze nie można przegapić podczas tegorocznej, największej miejskiej imprezy plenerowej?
W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, w którym każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień i wziąć udział w tradycyjnych obrzędach Pikniku Świętojańskiego. Nakarcelaku,placu zabaw z grami i zabawami naszych dziadków i pradziadków, w miasteczku rowerowym z cyklistami na bicyklach poczujemyatmosferę i poznamy fragment historii przedwojennej Warszawy. W popołudniowym programie przewidziana jest tradycyjna potańcówka na dechach oraz koncert zespołu Marii Pomianowskiej.
Podczas Wianków obchodzony będzie Rok Wisły i tutaj również nie zabrakniekuszących rozmaitością wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 będzie można będzie wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle i w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle, a w trakciejej cumowania będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych.O 15:00 rozpoczną się rejsy łodziami pasażerskimi oraz pokazy wodnych sportów i akrobacji.
Wieczorem niebo rozbłyśnie fajerwerkami a na scenie pojawią się gwiazdy. Wystąpi specjalnie zaproszony na tę okazję do Polski DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych muzyków światowego formatu oraz artyści znad Wisły: Xxanaxx,T-Love, O.S.T.R. i Vavamuffin.
O północy niebo nad Wisłą rozświetli jeden z największych w Polscepokazów sztucznych ogni, podczas którego na niebie pojawi się napisI <3 Wisła.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.
  1. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.