Czeczenia stworzy specjalne oddziały „policji weselnej”, które  będą brały udział w islamskich weselach, aby zapobiec niestosownym zachowaniom,  zachodnim  tańcom czy pijaństwu.
Funkcjonariusze odpowiedzialni za egzekwowanie prawa będą uczestniczyć w weselach w celu monitorowania zachowań gości. Będą między innymi  pilnować, aby mężczyźni i kobiety trzymali się od siebie z daleko na parkiecie. Lub czy panna młoda przypadkiem nie  tańczy, bo tego robić jej nie wolno.
– Jeśli goście zachowują się nieodpowiednio  na parkiecie, muzyka zostanie włączona aż do przywrócenia porządku –  powiedział Zubair Bairakov, właściciel lokalnej agencji planowania ślubu.
– Stworzymy specjalne oddziały, których przedstawiciele będą obecni na weselach, aby sprawdzić, czy spełnione są wymagania tradycyjnego islamskiego wesela – powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej TASS przedstawiciel Ministerstwa Kultury  Czeczenii
– Jeśli zobaczą ubrania, które nie pasują do naszej tradycji, lub nieprawidłowe ruchy w czasie tańca, będą interweniować.
Powołanie „policji weselnej” nastąpiło po wydaniu nowych wytycznych przez Departament Kultury w Groznym, stolicy Czeczni, w celu zagwarantowania „duchowego i moralnego rozwoju” młodych ludzi.
Zdaniem Madina Shagidaeva, członka Departamentu  Kultury, w ostatnich latach, młodzi ludzie w swoich zachowaniach podczas wesel stają się coraz bardziej liberalni, zaniedbując konserwatywne tradycje czeczeńskie: – Nie chcę widzieć niemoralnych zachowań – powiedziała Shagidaeva. – Chcę zobaczyć tradycyjny czeczeński ubiór a nie zachodnie, demoralizujący kreacje.
Właściciele restauracji i domów weselnych  będą zachęcani do egzekwowania nowych przepisów i współpracy z „policją weselną”.
Wesele w Czeczeni  jest postrzegane jako rodzaj skomplikowanego święta – uczta i tradycyjne tańce mogą trwać nawet trzy dni. Takie uroczystości są wielkim spektaklem i zawierają pokazy na żywo, śpiew, tańce, prezentacje muzyczne i pantomimy.
Wesela są tradycyjnie opłacane przez pana młodego i tylko członkowie jego rodziny biorą w nich udział. Przez rodzinę panny młode wesele jest postrzegane jako smutne wydarzenie.
W południe przyjaciele pana młodego i członkowie jego rodziny odbierają pannę młodą z domu rodziców i przyprowadzają ją na uroczystość.  Ma tam przydzielone specjalne miejsce, w którym musi stać i może usiąść tylko po uzyskaniu zgody. Panna młoda nie bierze udziału w tańcach lub innych uroczystościach.  Musi też milczeć, ponieważ gadatliwość jest postrzegana jako oznaka pustej głowy i niegodziwości.
Zgodnie z tradycją, pan młody powinien być nieobecny podczas całej uroczystości, a z panną młodą spotkać się dopiero po weselu, z dala od ciekawskich oczu.
Na razie nie wiadomo, czy „policja weselna” będzie brała  także udział w nocy poślubnej i sprawdzała, czy pana młoda jest dziewicą. Ale  zapewne i to wkrótce nastąpi.
jes

Zobacz również: