Austriacki Minister Spraw Zagranicznych- Sebastian Kurz, powiedział, że zamknięcie islamskich przedszkoli, w których dzieci mają niewielką lub żadną znajomość języka niemieckiego jest sposobem na skuteczną integrację.

Zapytany, czy zgodziłby się całkowicie pozbyć takich obiektów, odpowiedział: –Oczywiście. Nie potrzebujemy ich. Nie powinno być żadnych muzułmańskich przedszkoli”.

Zdaniem Kurza, znajomość języka niemieckiego musi stać się bramą do austriackiego społeczeństwa. Imigranci i inni „mający niewielką lub żadną znajomość języka niemieckiego” musieliby uczęszczać przedszkola o rok dłużej niż austriaccy rówieśnicy.

Kontrowersje dotyczące muzułmańskich przedszkoli pojawiły się po badaniach, przeprowadzonych przez austriacko-tureckiego profesora Ednana Aslana. Wynikało z nich, że ponad 10 tys. dzieci w wieku od 2 do 6 uczęszcza do ​​około 150 muzułmańskich przedszkoli w Wiedniu. –Rodzice wysyłają swoje dzieci do placówek, które zapewniają muzułmańskie otoczenie i uczą Koranu- powiedział Aslan.