Agenci ze szczecińskiej Delegatury CBA zatrzymali 10 osób – w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz kooperujących  biznesmenów. Są wśród nich działacze PO. Chodzi między innymi o członka zarządu zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej Macieja G. i jednego z działaczy lokalnych, który do niedawna miał kierować strukturami Platformy Obywatelskiej w Stargardzie – powiedziała na antenie TVP Info dziennikarka Anita Gargas, autorka magazynu śledczego emitowanego na antenie TVP1.

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej dotyczy m.in. przestępstw przeciwko istotnym interesom gospodarczym Polski i  wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA w związku z podjęciem szeregu bezpodstawnych decyzji gospodarczych.

Jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 r. decyzji o inwestycji – zakupie spółki przez Grupę Azoty, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowych fosforytów w Senegalu. Umowa opiewała na 29 mln dolarów. Badanych przez śledczych wątków jest znacznie więcej.  Do sądu trafiły wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie wszystkich 10 zatrzymanych.

Zatrzymani przez CBA byli odpowiedzialni, brali udział  decyzjach,  które  wyrządziły szkodę majątkową wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police SA.

Agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt  miejsc w Polsce – mieszkania oraz siedziby firm kooperujących z Zakładami Chemicznymi Police. Prowadzący postępowanie nie wykluczają powiększenia listy zarzutów.

źródło: CBA/ TVP Info