Amerykański gigant w branży kawiarnianej- Starbucks, ogłosił plany przyjęcia do pracy 2500 osób ubiegających się o azyl w Europie.

Starbucks twierdzi, że aktywnie współpracuje z rządami w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii i Holandii, aby znaleźć osoby ubiegające się o azyl i zapewnić im zatrudnienie.

Inicjatywa jest pomysłem poprzedniego dyrektora generalnego Starbucks’a- Howarda Schultza, który zobowiązał się pomóc azylantom w odpowiedzi na stanowczą politykę migracyjną ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa.

Rada ds. Uchodźców w Wielkiej Brytanii, z zadowoleniem przyjęła fakt, że imigranci będą mogli przynosić firmie korzyści. Maurice Wren- szef Rady Uchodźców, powiedział: -Imigranci dostarczają wiele umiejętności, wiedzy i doświadczenia, które są niezwykle korzystne dla społeczeństwa.

Nie wszyscy są jednak takimi optymistami. Wiele komentarzy pokazuje, że Europejczycy nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, bowiem tym samym odbiera im się stanowiska. Jeśli inne, duże koncerny dołączą do podobnych inicjatyw, może to być zgubne dla europejskich rynków pracy. Już teraz w takich krajach jak Hiszpania, czy Portugalia poziom bezrobocia wśród młodych ludzi stale wzrasta.

mb