Przyszłość UE, Brexit, kryzys migracyjny i wspólna polityka obronna – to niektóre z tematów poniedziałkowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów Beneluksu, który odbędzie się w Warszawie.

W poniedziałek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie szefów rządów państw V4 premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, w tym zrealizowane inicjatywy. Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste przekazanie przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi. Spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga odbędzie się – jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek – z inicjatywy premier Beaty Szydło.

– Szczyt stanowi podniesienie na wyższy poziom polityczny relacji, które dotychczas odbywały się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych – wyjaśnił Rafał Bochenek.

Rozmowy będą m.in. dotyczyć kwestii gospodarczych, poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach.

Szczyt będzie także okazją – jak podkreślił Bochenek – do przedyskutowania kryzysu migracyjnego i proponowanych rozwiązań poradzenia sobie z nim.
– W obliczu zagrożeń terrorystycznych, cybernetycznych i hybrydowych omówiona zostanie również wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE – wskazał rzecznik.
źródło PAP

fot.premier.gov.pl