W drugi etap wkroczył przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Do składania ofert cenowych zaproszono 14 firm.

Na podstawie Programu Funkcjonalno–Użytkowego, który przygotowało Miasto Świnoujście, wykonawcy przygotują oferty cenowe, w których określą kwotę, za jaką są gotowi zrealizować inwestycję i zaproponują gwarancję od 5 do 10 lat – podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wśród firm, które spełniły warunki uczestnictwa w postępowaniu przetargowym, znaleźli się przedsiębiorcy z Polski, Włoch, Hiszpanii i Chin.

Kryteria przetargu na budowę tunelu to przede wszystkim cena (90 proc.) i czas realizacji inwestycji (10 proc.) Wybrany wykonawca będzie miał od 47 do 50 miesięcy na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji. Podpisanie umów jest planowane na przełomie 2017 i 2018 r.

Na początku br. miasto otrzymało informację o przyznaniu dofinansowania unijnego w wysokości 775,6 mln zł budowy tunelu. To 85 proc. wartości całej inwestycji, pozostałe 15 proc., czyli 130 mln zł, Świnoujście wyłoży z własnego budżetu. Całkowita długość trasy wyniesie około 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; to tutaj mieszka 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Działają w nim dwie przeprawy promowe.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny