fot. Global Look Press
Dyplomata z Arabii Saudyjskiej nie będzie oskarżony o przyczynienie się do śmierci 55-letniego rowerzysty w Berlinie. Do tragedii doszło w miniony wtorek, gdy Saudyjczyk otworzył nagle drzwi swojego porsche, w które uderzył rowerzysta. Mężczyzna  zmarł z powodu ciężkiego urazu głowy, który nastąpił w wyniku  wypadku.  Natomiast kierowcę chroni immunitet dyplomatyczny.
– Nie obchodzi mnie, czy to dyplomata, czy  też nie –  powiedziała wnuczka ofiary. – Powinien zostać ukarany za to co zrobił.
Władze niemieckie mogą oficjalnie wydalić 50-letniego dyplomatę lub poprosić rząd arabski o uchylenie jego immunitetu, aby mógł on być ścigany.
Tymczasem ambasada  Arabii Saudyjskiej opublikowała w piątek oświadczenie wyrażając kondolencje dla rodziny.
Zdarzenie to nastąpiło zaledwie dwa dni po tym, jak 100 000 rowerzystów protestowało w Berlinie, domagając się  stworzenie warunków umożliwiających im bezpieczne poruszenie się po ulicach.
Sprawcami wielu niebezpiecznych sytuacji na berlińskich ulicach są niestety dyplomaci. Tylko w  2016 roku dyplomaci popełnili w Berlinie 22 816 wykroczeń drogowych w Berlinie, głównie związanych z przekroczeniem prędkości i parkowaniem w miejscach niedozwolonych.  Uczestniczyli też w 60 wypadkach, z czego w 28 przypadkach  spowodowali urazy u innych osób.
Wśród tych wykroczeń 735 zostało popełnionych przez chińskich dyplomatów, 697 przez Rosjan i 683 z Arabii Saudyjskiej – czytamy w raporcie Tagesspiegel.
Z powodu immunitetów dyplomatycznych władze Berlina tracą rocznie setki tysięcy euro z tytułu nieegzekwowanych  grzywien.
ex