Kara śmierci za wpis na Facebooku

Młody Pakistańczyk został skazany na karę śmierci za udostępnianie  na Facebooku bluźnierczych treści o sunnickich przywódcach religijnych i żonach Mohameta w Pakistanie.

W minioną  sobotę wyrok ogłosił sędzia Shabbir Ahmad Awan w Bahawalpur, we wschodniej prowincji Punjab. Stwierdził on, że Taimoor Raza jest winny obrazy proroka Mahometa. Sędzia przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem o bluźnierstwie, każdy oskarżony o zniewagę islamu i jego kluczowych osobistości religijnych ryzykuje skazaniem na śmierć.

Lokalni agenci służb do ​​walki z… terroryzmem aresztowali Raza po tym, gdy pokazał on pasażerom na dworcu autobusowym obraźliwe wobec islamu materiały na swoim telefonie komórkowym. Prokurator stwierdził, że Raza już wcześniej opublikował inne bluźniercze wpisy na Facebooku. Wolność słowa jest uważana za „terroryzm” w krajach muzułmańskich.

W marcu tego roku Nawaz Sharif, premier Pakistanu wydał  nakaz walki z treściami bluźnierczymi w mediach społecznościowych, stwierdzając, że każdy kto je rozpowszechnia musi „stawić czoło surowej karze na mocy prawa„.

– To kwestia honoru każdego muzułmanina – dodał  minister spraw wewnętrznych Chaudhry Nisar Ali Khan.

Raza ma prawo odwołać się od wyroku kary śmierci.

ed