Władze Unii Europejskiej mają jutro uruchomić procedurę prawną przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom – państwom, które odmawiają przyjmowania uchodźców. Informację taką podaje agencja Reuters powołując się na źródła w UE. Chodzi o program relokacji, przyjęty jesienią 2015 roku.

Komisja Europejska wystosuje do władz Polski i Węgier listy z formalnym zawiadomieniem o rozpoczęciu postępowania. Według dwóch dyplomatów z Brukseli, list taki zostanie też wystosowany do władz Czech. Kraj ten przyjął jedynie 12 uchodźców- podaje IAR.

Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung w artykule „Juncker grozi Polsce i Węgrom” cytuje wypowiedzi przewodniczącego Komisji Europejskiej, który mówi o konieczności wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec państw unijnych odmawiających przyjęcia uchodźców. Juncker mówi o tym w wywiadzie dla najnowszego numeru tygodnika „Der Spiegel”, który ukazał się dziś (12.06.2017).

„Decyzja jeszcze nie zapadła, ale ja mówię: jestem za tym. Trzeba wyklarować, że podjęte decyzje są obowiązującym prawem, także wtedy, jeśli głosowało się przeciwko”. – oświadczył Juncker, i dodaje„ że chodzi o „europejską solidarność, która nie może mieć charakteru jednokierunkowego. Musi to się odbywać w dwóch kierunkach”.

Komisja Europejska w maju tego roku zapowiedziała, że w czerwcu zamierza podjąć decyzję o dalszym postępowaniu wobec krajów członkowskich, które sprzeciwiają się podjętej jesienią 2015 roku uchwale o relokacji około 160 tysięcy uchodźców, głównie z Włoch i Grecji.

Juncker zaapelował też do Republiki Czeskiej o wykazanie się większą solidarnością w obliczu kryzysu migracyjnego. „Jestem przekonany, że Czesi są wielkimi Europejczykami – powinni więc być Europejczykami w kwestiach migracji” – powiedział i zwrócił również, że kraj ten przyjął tylko 12 uchodźców.

eps