W Muzeum Lniarstwa rusza Industrialna Fabryka Talentów

Po wielu latach od upadku Zakładów Lniarskich poprzemysłowa tradycja żyrardowskiego lniarstwa wraca w odmienionej formie. W Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie tworzona jest przestrzeń projektowo-warsztatowa pt. „Industrialna Fabryka Talentów”, która ma być zalążkiem do „ożywienia” dziedzictwa poprzemysłowego Miasta. Pierwsze kroki stawiane w tym kierunku będą możliwe dzięki grantowi zdobytemu przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego. Już od 3 lipca na mieszkańców będzie czekało 10 tygodni kreatywnych warsztatów – tkanie… projektowanie… szycie… wykańczanie…

Industrialna Fabryka Talentów to przestrzeń projektowo-warsztatowa skierowana do osób zainteresowanych twórczym podejściem do kreatywnego tworzenia, zainspirowanych klimatem postindustrialnym, tj. dziedzictwem kulturowym i 180-letnią tradycją najpotężniejszej fabryki lnu XIX-wiecznej Europy – dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Projekt ma na celu upowszechnienie dziedzictwa kulturowego regionu poprzez odtworzenie fragmentu tradycji dawnej fabryki lnu, podtrzymanie ginącego zawodu tkacza oraz organizację cykli warsztatów kreatywnych, które odbędą się w zabytkowej przestrzeni Muzeum Lniarstwa.  Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Pierwszy cykl warsztatów będzie dotyczył „Projektowania i szycia odzieży lnianej”. Warsztaty rozpoczną się 3 lipca i będą odbywały się w każdy poniedziałek w godzinach 17:00-19:00. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się m.in. projektowania ubioru (sukienki letniej/spódnicy/bluzki/koszuli męskiej), szkicowania, przygotowania wykroju, fastrygowania, szycia na zabytkowych maszynach krawieckich, wykańczania wyrobów (ręcznego malowania oraz drukowania wzorów metodą sitodruku). Warsztaty przewidziane są dla grupy 10 osób, które będą uczestniczyły we wszystkich zajęciach i nauczą się tworzenia ubioru od projektu po wykończenie gotowego wyrobu. Terminy zajęć: 03.07., 10.07., 17.07., 24.07., 31.07., 07.08., 14.08., 21.08., 28.08., 04.09.

Zgłoszenia na powyższe warsztaty można przesyłać do 30 czerwca br. na e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703. Mile widziane będą osoby o minimalnych umiejętnościach szkicowania i szycia na maszynie. W zgłoszeniu należy podać: nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie odzieży lnianej, imię i nazwisko uczestnika, wiek, telefon kontaktowy, e-mail, dotychczasowe doświadczenie z projektowaniem i szyciem (krótki opis np. ukończone szkoły lub kursy kierunkowe, zainteresowania, umiejętności związane z obsługą maszyny krawieckiej), a w załączniku przesłać zdjęcia swoich wyrobów/projektów/rysunków.

Drugi cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku” będzie prowadzony w każdy wtorek, począwszy od 4 lipca, w godz. 17:00-19:00. Podczas tych zajęć uczestnicy nabędą umiejętności projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków, tj. toreb, maskotek czy biżuterii. Istotnym elementem jest fakt, że podczas każdego ze spotkań uczestnik wykona od początku do końca inny lniany produkt. Osoby chętne do uczestnictwa w zajęciach mogą zgłosić się na jeden lub kilka wybranych zajęć: 04.07. – torba na zakupy / 11.07. – kosmetyczka/etui / 18.07. – niezbędnik domowy / 25.07. – rękawice kuchenne / 01.08. – fartuch kuchenny / 08.08. – zakładka do książki / 22.08. – ozdobna okładka na książkę/album / 29.08. – biżuteria lniana / 05.09. – maskotka dziecięca / 12.09. – worek.

Zgłoszenia na powyższe warsztaty można przesyłać na 3 dni przed terminem konkretnych warsztatów na e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703, podając w zgłoszeniu:  nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Natomiast dla najmłodszych mieszkańców zostaną przygotowane warsztaty pt. Młodzi odkrywcy i projektanci. Będą się odbywały w każdą środę, począwszy od 5 lipca, w godz. 17:00-19:00. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności twórczego podejścia do wykorzystania surowców wtórnych pochodzących z fabryki lniarskiej oraz kreatywnych warsztatów artystycznych, podczas których nauczą się stosowania metody sitodruku, tkania na ręcznych krosnach drewnianych dla dzieci, ozdabiania tkanin, itp. Także w przypadku tych warsztatów dzieci chętne do uczestnictwa w zajęciach mogą zostać zgłoszone na jedno lub kilka z wybranych terminów: 05.07., 12.07., 19.07., 26.07., 02.08., 09.08., 16.08., 23.08., 30.08., 06.09.

Zgłoszenia na warsztaty można przesyłać na 3 dni przed terminem konkretnych warsztatów na e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703, podając w zgłoszeniu:  nazwę warsztatów tj. Młodzi odkrywcy i projektanci / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Zupełnie odmienną formę przyjmą pokazowe warsztaty tkackie, które będą odbywały się w soboty w godz. 11:00-14:00, począwszy od 8 lipca. Będą to otwarte pokazowe zajęcia z tkania na mechanicznym krośnie STB, które będą otwarte dla wszystkich zwiedzających Muzeum Lniarstwa. Podczas pokazu zostanie omówione działanie krosna, a także zostanie zaprezentowany proces produkcji surowej tkaniny lnianej.

Projekt pt. Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego