Teresin Perłą Samorządów

Gmina Teresin odniosła kolejny duży sukces w ogólnopolskim rankingu. Tym razem tutejszy samorząd został laureatem plebiscytu „Perły Samorządu”, organizowanym przez dziennik „Gazeta Prawna” i pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Teresiński samorząd w kategorii „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” został sklasyfikowany na wysokim, bo trzecim miejscu wśród gmin wiejskich w Polsce. To nie wszystko, bo jeśli chodzi o skalę województwa mazowieckiego, Teresin uplasował się na drugiej pozycji, tuż za gminą Nadarzyn. To wspólny sukces władz samorządowych, działaczy sportowych, trenerów, zawodników i mieszkańców zaangażowanych w teresiński sport i rekreację.

Celem Rankingu „Gazety Prawnej” jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów gminnych wyróżniających się dużą aktywnością w zakresie wspierania kultury fizycznej dzieci i młodzieży na swoim terenie, upowszechniania sportu i rekreacji ruchowej, dofinansowania zadań związanych z aktywnością ruchową społeczeństwa z uwzględnieniem m.in. budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych.

Jak informuje Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin, ocenie podlegały takie wskaźniki, jak m.in.: wielkość nakładów na sport, liczba obiektów sportowych dostępnych nieodpłatnie dla dzieci i młodzieży, czy ilość klubów sportowych i ich osiągnięcia.

Przypomnijmy, że na terenie gminy z sukcesami funkcjonuje kilka klubów sportowych, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują: LKS Mazowsze – sekcja zapaśnicza oraz łucznicza, UKS Tęcza Budki Piaseckie – tenis stołowy, UKS Filipides Teresin – sekcja LA, KS Teresin oraz KS Sokół Budki Piaseckie – sekcja piłki nożnej, UKS Aktimax – piłka ręczna. Bogatą ofertę w postaci możliwości korzystania z infrastruktury sportowej posiada również Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji zarządzany przez Krzysztofa Walencika, byłego zapaśnika, reprezentanta kraju i uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Te wszystkie czynniki, i nie tylko, po dokonaniu gruntownej analizy złożyły się na znakomity rankingowy wynik teresińskiego samorządu, jaki ogłosiła kapituła konkursowa.

Wręczenie wyróżnień w rankingu „Perły Samorządu” odbyło się podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 maja br. w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Przypomnijmy, to nie pierwsze w tym roku wyróżnienie dla gminy Teresin. Przed dwoma miesiącami Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, na konferencji samorządowców w Otrębusach, uhonorował teresiński samorząd dyplomem za zajęcie ósmego miejsca w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w 2016 roku w kategorii Gmina Wiejska w województwie mazowieckim. Dyplom w imieniu Gminy Teresin odebrał wójt Marek Olechowski. W ten sposób Teresin znalazł się wśród najdynamiczniej rozwijających się miejscowości na Mazowszu.

Marcin Odolczyk