Będę namawiał prezydenta do zorganizowania dwudniowych wyborów samorządowych i referendum konsultacyjnego ws. konstytucji 10 i 11 listopada 2018 r. – zadeklarował w czwartek w Radiowej Trójce wicemarszałek Sejmu, poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka.

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się ws. konsultacyjnego referendum konstytucyjnego z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie prezydenta w tym samym temacie z prezydium klubu Kukiz’15. Tyszka pytany o to, czego posłowie Kukiz’15 oczekują po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem odpowiedział, że chciałby się przekonać, czy referendum to nie jest „akcja PR-owa”.

„Chciałbym poznać plan pana prezydenta i uczciwie zaproponować współpracę, nie tylko w kształtowaniu pytań referendalnych, ale też w organizacji debaty” – powiedział. „Ja będę też namawiał pana prezydenta, żeby wsparł mój pomysł organizacji dwudniowego referendum i jednocześnie dwudniowych wyborów samorządowych ze względów frekwencyjnych i finansowych. 10 i 11 listopada 2018 r. powinniśmy zrobić dwudniowe równoległe wybory samorządowe w tym samym miejscu” – dodał.

Jak podkreślił, chciałby, żeby święto stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości było także świętem demokracji. „Po to powstał Kukiz’15, żeby zachęcać ludzi do uczestniczenia w życiu publicznym, w związku z tym chcielibyśmy podnieść tę frekwencję” – zaznaczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP