Zamachowiec, który w miniony wtorek zaatakował młotkiem policjanta obok  katedry Notre Dame w Paryżu, w 2009 roku został nagrodzony przez komisarza Unii Europejskiej.

Farid Ikkken (40 lat) przyjechał w 2004 roku z Algierii do Szwecji, gdzie  poślubił Szwedkę. W Szwecji ukończył dziennikarstwo.

po czym w latach 2008-2010 pracował jako dziennikarz dla kilku szwedzkich gazet oraz stacji radiowych w Sztokholmie, Göteborgu i Uppsali.  Poruszał głównie tematykę Algierii. W 2009 roku otrzymał nagrodę dziennikarską od komisarza Unii Europejskiej nagrodę „Razem przeciw dyskryminacji”.

Gdy obronił prace magisterska na Uniwersytecie w Uppsali, wówczas wyjechał na krótko do Algierii. Po  powrocie do Europy  osiedlił się we francuskim Metz, i tam rozpoczął studia doktoranckie.

6 czerwca br. mężczyzna zaatakował policjanta przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Podczas ataku miał krzyczeć: „To za Syrię”. W mieszkaniu napastnika znaleziono nagranie wideo, w którym Ikken przyrzekał wierność tzw. Państwu Islamskiemu – poinformowała francuska policja.

eps