Koleje Mazowieckie uruchamiają System Automatycznego Zliczania Pasażerów. Nowoczesne urządzenia zliczające zostały zamontowane w 69 pojazdach KM. Dzięki temu, przewoźnik lepiej dostosuje swoją ofertę przewozową licząc się z oczekiwaniami podróżnych.

1 czerwca podczas konferencji prasowej podano informację że nowoczesne urządzenia zliczające zostały zamontowane w 69 pojazdach Kolei Mazowieckich.  W System Automatycznego Zliczania Pasażerów firmy Dilax wyposażone są pojazdy ER 75 „Flirt” oraz wagony piętrowe  firmy Bombardier i PESA.

 System dla lepszej obsługi pasażerów

Urządzenia posiadają także aplikację umożliwiającą współpracę z innymi systemami liczącymi, a przez to możliwość tworzenia zintegrowanych raportów zbiorczych dla konkretnego pociągu, stacji czy linii.

Wkraczamy w nowy etap, chcemy poznać szczegółowe preferencje naszych podróżnych. Dzięki systemom liczącym będziemy mieli wiedzę o tym jak rozkładają się potoki pasażerskie, jakie odcinki na danej trasie cieszą się największym zainteresowaniem, na których stacjach jest największa wymiana pasażerów, w jakie dni najczęściej korzystają oni z połączeń. Ta wiedza pozwoli nam lepiej dopasować się do oczekiwań pasażerów, a to – mam nadzieję – bezpośrednio przełoży się na zadowolenie pasażera – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu i  dyrektor handlowy KM.

System zliczania pasażerów jest zintegrowany z każdym innym systemem zliczania zamontowanym w innych pojazdach. Dzięki pozycjonowaniu pociągu za pomocą GPS, system  poprawnie identyfikuje stacje i przystanki, na których zatrzymuje się pociąg. Grupy czujników zainstalowane  nad drzwiami określają kierunek przemieszczania się podróżnych oraz ich liczbę.

 Najważniejsze jest zadowolenie podróżnych

Następnie wyniki z każdych drzwi przekazywane są do komputera pokładowego pojazdu wiodącego, a ten za pomocą fal GSM przekazuje dane do serwera spółki. Te dane są odbierane i przetwarzane w jeden raport dla stacji. Kolejne zatrzymania i kolejne raporty stacyjne tworzą raport dla pociągu. Następne raporty z pociągów tworzą raporty dobowe dla linii, a te tworzą raporty dla linii w interesującym przewoźnika  przedziale czasowym jak tygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne.

Takie inicjatywy  podejmowane są  poprawie jakości świadczonych usług, a wysiłki wszystkich pracowników mają na celu maksymalizację zadowolenia pasażerów. Wzrost satysfakcji z usług Kolei Mazowieckich potwierdza się w prowadzonych cyklicznie badaniach satysfakcji klienta. Jest to widoczne zwłaszcza na liniach po modernizacji, na których możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości technicznych nowoczesnego taboru spółki, np. linia nr 1 Warszawa-Skierniewice– podaje przewoźnik.

am

fot. KM