Muzułmanie świętują niedawny atak terrorystyczny w Londynie, rozpowszechniając obrazek propagandowy za pośrednictwem swoich kanałów społecznościowych. Wzywają przy tym do „braku kompromisu”.

Grafika przedstawia sylwetkę człowieka z nożem. Znajduje się on na tle mostu Tower Bridge (most Tower Bridge zlokalizowany jest w pobliżu mostu London Bridge i często mylony jest z tym ostatnim – propagandziści ISIS wydają się popełnić ten sam błąd).

Na zdjęciu umieszczono też białą furgonetkę, podobną do tej, która była używana przez terrorystów w celu dokonania zamachu w Londynie. Obraz został opublikowany na kanałach sympatyzujących z ISIS i szybko został masowo udostępniony przez muzułmanów. Grafice towarzyszą wpisy popierające ataki oraz nakłaniające do kolejnych.

Theresa May- brytyjska premier, odpowiedziała na atak w Londynie, wzywając do uregulowania Internetu. Według niej umożliwia on bowiem kontakty między islamistycznymi radykałami.

Podejście to zostało skrytykowane przez obrońców wolności obywatelskiej, którzy nazywają propozycję May „bardzo nieprzemyślaną politycznie odpowiedzią, która mogłaby popchnąć radykałów w jeszcze ciemniejsze zakamarki sieci, gdzie będą jeszcze trudniejsi do obserwacji”.

mb