Dzisiaj w nocy doszło do serii zamachów w stolicy Wielkiej Brytanii – zginęło co najmniej 6 osób a  prawie 50 jest rannych. Policja zastrzeliła 3 terrorystów, którzy w czasie ataków krzyczeli: „To dla Allaha!” Najpierw nastąpiła masakra na London Bridge, gdzie jeden z zamachowców staranował vanem ponad 20 przechodniów, później zaczął podrzynać ludziom gardła. Pozostali wpadli do pobliskich pubów i restauracji, gdzie również dźgali ludzi nożami.

W sobotę na moście londyńskim van prowadzony przez islamistów wjechał w pieszych, zginęło co najmniej 6 osób a 3 terrorystów zostało zastrzelonych na miejscu. Jest tez wielu rannych, około 50 osób trafiło do szpitali. To był pierwszy z serii trzech zamachów tej nocy.

Brytyjskie media informują, że na moście London Bridge biały van z prędkością 80km/h wjechał w tłum ludzi. Policja zamknęła most, ewakuowano także pobliskie stacje metra. Według niepotwierdzonych informacji świadkowie słyszeli również strzały oraz widzieli człowieka z nożem. Brytyjskie media poinformowały nawet o 15-20 osobach poszkodowanych. Trwa akcja policji, służby proszą, aby nie zbliżać się w okolice mostu.

 Korespondent BBC, który znajdował się na moście poinformował, że prawdopodobny sprawca został zatrzymany.

Sky News, powołując się na źródła podaje, że zdarzenie jest traktowane jako zamach terrorystyczny. Policja nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Chwilę później  van wjechał dotarła na pobliski, oddalony od mostu o około 500 metrów,  Borough Market. Tam 3 mężczyzn z vana atakowało  nożami przechodniów. Jeden z nich z nożem w dłoni wpadł do restauracji.

Trzeci incydent miał miejsce w okolicy Vauxhall. Szczegóły tego ataku nie są jeszcze znane.

eps