Spekulant finansowy George Soros  zaatakował  węgierskiego premiera Viktora Orbana. Miliarder  stwierdził, że  Węgry są  strukturą mafijną  udającą demokrację.

–  Orban  prowadzi swoją  politykę, jako osobisty konflikt między nami i uczynił mnie głównym celem swojej  kampanii propagandowej – mówił  Soros podczas dorocznego Forum Gospodarczego Komisji Europejskiej, w czwartek 1 czerwca.

Była to jego pierwsza publiczna odpowiedź na ustawę zaproponowaną w kwietniu przez władze Węgier,  która nakazuje zamknięcie finansowanego przez Sorosa Uniwersytetu w Budapeszcie.

– On obsadził siebie w roli obrońcy węgierskiej suwerenności a mnie jako spekulanta, który wykorzystuje swoje pieniądze, aby zalać Europę nielegalnymi imigrantami. To jego zdaniem  część jakiegoś niejasnego, ale nikczemnego spisku – dodał Soros.- Tymczasem to Orban działa jak mafiozo.

Orban na te oskarżenia odpowiedział w piątek, w wywiadzie  radiowym: – Jedyną strukturą, która działa na Węgrzech w taki sposób, jak mafia i nie  jest  transparentna, to sieć organizacji Sorosa. Dlatego musimy nalegać, a ja osobiście będę się domagać decyzji Parlamentu, aby działania tych organizacji były przejrzyste –  dodał Orban.

ex