Jak przyznaje organ propagandowy samozwańczego kalifatu w Wielkiej Brytanii, jednym z celów działań Państwa Islamskiego jest destabilizacja polityczna Europy . W tym kontekście ISIS docenia  działania Wielkiej Brytanii związane z Brexitem. Za te wysiłki rząd brytyjski jest wprost  chwalony przez Państwo Islamskie.

Prasowy organ propagandowy Państwa Islamskiego – al Naba, zamieśćże regularnie informacje dotyczące postępów walk w Iraku i Syrii, pochwały zamachowców i informacje dotyczące postrzeganej dzielności terrorystów. W tym czasopiśmie  analizy polityczne są  spychane na dalszy plan. Tym razem na 15 stronie gazety  pojawił się artykuł dotyczący przyszłości Europy krzyżowców.

Artykuł przetłumaczył z języka arabskiego Shiraza Mahera – dyrektor wykonawczy w Międzynarodowym Centrum Studiów nad Radykalizacją. „Jest jasne, że ISIS chce osłabiać Europę i widzi działania Wielkiej Brytanii jako pomoc” – wskazuje na swoim profilu tweeterowym.

Autor artykułu, propagandzista w szeregach ISIS, wskazuje na szok w kręgach politycznych Europy, który został wywołany przez referendum. Rozbicie jedności Europy krzyżowców ma być korzystne dla kalifatu, podobną sympatią cieszą się także wszelkie dążenia separatystyczne, na przykład w Szkocji.

źródło:anglia.today