W minionym tygodniu sąd w Arabii Saudyjskiej utrzymał wyrok śmierci dla niepełnosprawnego 23-latka, na którym torturami wymuszono zeznania. Munir Adam został aresztowany w 2012 roku pod zarzutem uczestniczenia w protestach, a następnie był torturowany, dopóki nie podpisał podsuniętych mu zeznań. To jedyny dowód przeciwko niemu.

Według grupy międzynarodowych prawników i śledczych, policja arabska torturowała go aby wymusić na nim obciążające zeznania. Adam,  jest osobą niewidomą, w wyniku bicia stracił słuch w jednym uchu.

Zanim nastąpi egzekucja może się jeszcze odwołać  od wyroku do saudyjskiego monarchy. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że podpisze on nakaz egzekucyjny.

Reżyser, Maya Foa, wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do działań mających na celu uwolnienie Muniru i wszystkich innych, którzy czekają w Arabii Saudyjskiej na śmierć z  powodu  braku w tym kraju wolności słowa. „Biały Dom powinien być przerażony, że nasi sojusznicy z Arabii Saudyjskiej torturowali demonstrantów, dopóki nie usłyszeli tego co chcieli, a następnie skazano ich  na śmierć na podstawie wymuszonych zeznań. Ten wyrok pokazuje, że nie piętnując przypadków łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej prezydent Trump namaszcza niejako Królestwo, aby kontynuowało tortury i egzekucje protestujących „ –  napisał Foa w swoim oświadczeniu.

W ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej wykonano co najmniej 154 wyroki  śmierci.

bex