Śledztwo dziennikarzy Guardiana ujawnia, że z jednej z dzielnic Manchesteru pochodzi co najmniej 16 znanych terrorystów.

Ronald Fiddler, który zmienił nazwisko na Jamal al-Harith po przejściu na islam, mieszkał w Moss Side w Manchesterze. Z tej samej dzielnicy pochodzi 16 obecnie martwych lub odsiadujących wyroki pozbawienia wolności osób związanych z terroryzmem. Dziennikarze Guardiana prześledzili ich życiorysy i odkryli, że cała siedemnastka należała do siatki radykałów, niektórzy z nich spotykali się w jednym meczecie.

Ta sama okolica była domem między innymi dla bliźniaczek Zahry i Salmy Halane, które stały się znane po ucieczce do Syrii i dołączeniu do dżihadystów. Raphael Hostey, obecnie uznawany za zmarłego, wyjechał stąd do Gazy, dołączył do samozwańczego kalifatu, gdzie do jego zadań należało rekrutowanie nowych bojowników.

Stephen Gray był weteranem Royal Air Force z wojny w Iraku. Dwukrotnie próbował dołączyć do Państwa Islamskiego, zmienił nazwisko na Mustafa Gray, obecnie odsiaduje wyrok 5 lat pozbawienia wolności. Razem z nim skazano Abdalraoufa Abdallaha, który miał pomagać w wyjazdach do Syrii. W ich kręgach obracał się Abdullahi Ahmed Jama Farah, który został skazany za stworzenie w jednym z mieszkań dzielnicy centrum komunikacyjnego dla terrorystów.

To tylko część skazanych za terroryzm powiązanych przez dziennikarzy Guardiana z siatką radykałów. Przedstawiciel meczetu Jame’ah Masjid E Noor mówił, że w meczecie nie widać było radykałów działających jako grupy, nie pojawiali się tam kaznodzieje nienawiści. Starsi znali natomiast skazanych jako pojedynczych, niezwiązanych ze sobą ludzi.

Moss Side ma 5 meczetów i centrów kultury islamskiej, trzy kościoły i świątynię Sikhów. Wypowiadający się anonimowo dla gazety historyk zajmujący się tym miejscem wskazuje, że obecnie wszystkie działania prowadzone na terenie dzielnicy mają jakiś motyw. „Wcześniej obozy dla młodzieży były organizowane żeby zagospodarować im jakoś czas, żeby się mogli tam pobawić. Teraz wszystko ma zwalczać narkomanię, wyciągać młodzież z gangów, przeciwdziałać radykalizacji. Gdy młoda osoba raz otrzyma łatkę gangstera lub ekstremisty, to naprawdę trudno jest się od niej uwolnić” – tłumaczy swój sprzeciw wobec programów celowanych.

Osoby związane z terroryzmem mieszkające wcześniej w tej okolicy:

Stephen Gray znany jako Mustafa Gray

Abdalraouf Abdallah, Mohammed Abdallah i Nezar Khalifa

Raymond (Ray) Matimba

Raphael Hostey znany jako Abu Qaqa al-Britani

Abdullahi Ahmed Jama Farah

Khalif i Abdulrahman Shariff

Zahra, Salma i Ahmed Ibrahim Halane

Anil Khalil Raoufi

Jamshed i Mohammed Javeed

 źródło: anglia.today