Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie akt oskarżenia przeciwko Jerzemu Ż. – sędziemu w stanie spoczynku.

Co zarzuca się sędziemu

Jerzy Ż. został oskarżony o znęcanie się nad swoją żoną Jadwigą B.-Ż. oraz o spowodowanie u niej średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu za to do 5 lat pozbawienia wolności.

W toku postępowania ustalono, że w okresie trwania małżeństwa sędzia Jerzy Ż. wielokrotnie znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Była ona przez niego poniżana, szarpana, popychana, duszona oraz bita rękoma i kopana po całym ciele. Podczas niektórych zdarzeń pokrzywdzona, na skutek przestępczych działań swojego męża, doznawała średnich i lekkich obrażeń ciała. Podczas jednego ze zdarzeń Jerzy Ż. uderzył wazonem swoją żonę powodując złamanie jej nosa.

Immunitet został uchylony

Ogłoszenie zarzutów sędziemu Jerzemu Ż. i skierowanie przeciwko niemu aktu oskarżenia do Sądu było możliwe po tym, jak Sąd Apelacyjny – Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku zezwolił na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jerzemu Ż. został skierowany do Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego w Gdańsku 29 grudnia 2015 roku przez Zastępcę Prokuratora Rejonowego w Grudziądzu.

źródło: PK