Władze nie wydały zgody organizacje kontrowersyjnej imprezy Burkini Party na plaży w Cannes. Poinformowano, że wszystkie publiczne demonstracje są zabronione w czasie trwania festiwalu filmowego, który rozpoczął się 17 maja i kończy się w niedzielę.
– Nie otrzymałem powiadomienia o tej decyzji, ale jestem zaskoczony: Francja to nie jest Birma. Nikt nie może przeszkadzać nam w kąpieli –   powiedział lokalnej gazecie organizatorom imprezy Nekkaz, biznesmen pochodzenia algierskiego. 45-latek dodał, iż zakaz byłby „nonsensem” i ustanawianiem podwójnych norm.
Burkini Party miało odbyć się w piątek (26 maja) po południu, i było zaplanowany na dwie godziny. Nekkaz, w towarzystwie mnóstwa kobiet ubranych w burkini w kolorze francuskich barw, miał kąpać się w morzu. Ale nie będzie.
– Festiwal Filmowy w Cannes dotyczy wszystkich swobód i tolerancji – powiedział Nekkaz, który zarobił fortunę na inwestycjach w Internecie oraz na rynku nieruchomości – Cannes, to idealne miejsce, aby świętować tę nową wolność” , w mieście, która jako pierwsze zakazało burkini.
Publiczny zakaz wstępu na plażę w burkini została nałożona przez kilkanaście ośrodków wypoczynkowych na Riwierze w lipcu ubiegłego roku po ataku z Nicei, w którym zginęło ponad 80 osób.
ers