Znany fizyk teoretyczny i kosmolog Stephen Hawking ponownie wezwał ludzkość do podwojenia wysiłków na rzecz kolonizacji innych planet, zanim Ziemia stanie się nie do życia. Tym razem jednak ten termin jest bardzo krótki.
Przemawiając do Stowarzyszenia Królewskiego w Londynie Hawking powtórzył swoje pragnienie: –  Uważam, że powinniśmy zacząć szukać alternatywnych planet na potrzeby życia ludzi –  powiedział Hawking, dodając – Życie na  Ziemi przestanie istnieć wkrótce i musimy przełamać technologiczne ograniczenia, które uniemożliwiają nam życie w innym miejscu we wszechświecie.
Hawking znacznie poprawił granicę, którą wyznaczył w listopadzie ubiegłego roku. Uważa, że ​​ludzkość ma zaledwie 100 lat na opracowanie technologii na kolonizację planet. Wcześniej mówił o 1000 lat.
Zdaniem jego kolegów głównym zagrożeniem jest zmiana klimatu. Hawking duża rolę przypisuje sztucznej inteligencji. Według niego może ona pomóc w rozwoju ludzkości i ewentualnej kolonizacji innych światów.
– Obawiam się jednak konsekwencji stworzenia czegoś, co może przewyższyć ludzi . Sztuczna inteligencja  mogłaby działać na własną rękę, w szybszym tempie niż ludzie  –  powiedział Hawking  – Ludzie, którzy są ograniczeni przez powolną ewolucję biologiczną nie mogą z nią konkurować i zostaną przez nią zastąpieni.
epx