Najbardziej autentyczna dzielnica Warszawy i nadal wciąż nieodkryta. Swoją aurą i urokiem przypomina duńską Christianię czy paryskie Montmartre. To matecznik przedstawicieli polskiej sceny artystycznej i filmowej, jak Roman Gutek i literackiej bohemy, jak Miron Białoszewski, Ernest Bryl czy Andrzej Stasiuk.

Gdyby spytać przeciętnego Warszawiaka o jej granice, gdzie się zaczyna i gdzie kończy, wielu miałoby problem z udzieleniem poprawnej odpowiedzi, włącznie z tymi, którzy w niej mieszkają. Jednocześnie wśród ikonicznych miejsc jednogłośnie wskazaliby Plac Szembeka, Teatr Powszechny, Rondo Wiatraczna czy Jeziorko nad Balatonem.

Praga Południe, bo o niej mowa, stała się motywem przewodnim nowego cyklu spacerów po Warszawie „Nowy FORMAt Pragi”. Cykl ten powstał w odpowiedzi na głód wiedzy o jednej z najmniej odkrytych dzielnic stolicy. Sponsorem wydarzenia jest Dom Development S.A., inwestor osiedla Forma na Pradze Południe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 Prawobrzeżna Warszawa od zawsze budziła zainteresowanie, wywoływała zdumienie i była studnią bez dna dla stereotypów na temat jej mieszkańców, miejsc czy stylu życia i bycia. Jedna z jej części, Praga Północ, słynąca z ulicy Ząbkowskiej, Okrzei, z licznych i modnych barów czy galerii długo i ciężko pracowała na odczarowanie swojego wizerunku z dzikiej i niebezpiecznej w must-have i must-be.

Sąsiadująca z nią Praga Południe od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W celu zaspokojenia ciekawości, obalenia stereotypów i poszerzenia wiedzy Warszawiaków już niebawem wystartuje pierwszy tak kompleksowy cykl spacerów, dedykowanych tej dzielnicy – „Nowy Format Pragi”. Każda z ośmiu wypraw będzie wiodła innym szlakiem: artystów i literatów, praskiej „Doliny Krzemowej”, prawobrzeżnych Łazienek czy perełek architektury modernistycznej. Miasta ogrody, zabytkowe płaskorzeźby, niezwykłe murale – to wszystko i jeszcze więcej będzie można odkryć i zobaczyć, a także usłyszeć mało znane historie i ciekawostki.

Pierwszy spacer z cyklu odbędzie się w niedzielę 28 maja o godz.15  i zabierze uczestników na Gocław – osiedla zrodzonego z lotniska, a dawniej wsi o tej samej nazwie, korzeniami sięgającej średniowiecza. Mityczna kraina stołecznych blokowisk, której taki właśnie wizerunek był z sukcesem utrwalany poprzez kręcone tu filmy, zawsze pokazujące niezwykłe genius loci. Warto przyjść i dowiedzieć się, co kryje w sobie Gocław i sprawdzić swoja wiedzę o pierwszym warszawskim osiedlu, którego projekt był tematem międzynarodowego konkursu architektonicznego. Dla najaktywniejszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.Zbiórka dnia 28 maja  przed wejściem do Pływalni „ Wodnik”, ul. Gen. Abrahama 10, godz. 15.00.