Idą ciężkie czasy dla jasnowidzów i uzdrowicieli w Rosji. Już wkrótce zakazana może być działalność: jasnowidzów, wróżek, astrologów, uzdrowicieli i wszystkich  osób uprawiających medycynę ludową i magię. Na razie planowane są ograniczenia ich działalności. Za załamanie zakazów może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Do rosyjskiej Dumy (parlament) wpłynęła  już projekt odpowiedniej ustawy.  Autorem jej jest  Witalij Milonow z partii Zjednoczonej Rosji, znany jako obrońca prawosławnych wartości chrześcijańskich i twórca ustawy zabraniającej promowania nietradycyjnych relacji seksualnych oraz seksu  z nieletnimi.

Tym razem Milonow chce, aby rosyjski kodeks karny został zmodyfikowany nakazująca wysokie grzywny lub do 3  lat więzienia za praktykowanie „działań okultystycznych i magicznych” oraz medycyny ludowej, bez odpowiedniej licencji od organów rządowych. Kara może zostać zwiększona do 5 lat więzienia, gdy nielegalna magia spowoduje utratę życia  lub wyrządzi  duże szkody materialne.

Ustawa wprowadza definicję działań okultystycznych i magicznych, jako usługi świadczone przez astrologów, wróżbiarzy, magów, spirytualistów  i jasnowidzenia – mające na celu diagnozowanie i wpływanie na świat duchowy i własność osoby.

Obowiązek rejestracji dotyczy też osób, które określają siebie jako konsultant czy ekspert, a zajmują się praktykami magicznymi oraz okultystycznymi.

Milonow twierdzi, że w wielu przypadkach usługi okultystyczne i magiczne są po prostu kamuflażem dla oszustów, którzy pozbawiają ludzi ich własności, a często również szkodzą zdrowiu. Ale nawet ci, którzy wykonują swoje  „magiczne usługi” bez złośliwej intencji, mogą być niebezpieczni. Zgodnie z najnowszymi badaniami Rosyjskiej Akademii Medycznej 95 procent uzdrowicieli ludowych nie ma żadnego wykształcenia medycznego, a 40 procent z nich potrzebuje leczenia psychicznego.

Obecnie prawo rosyjskie wymaga, aby osoby uprawiające medycynę ludową zarejestrowały się. Nieprzestrzeganie tej zasady jest przestępstwem administracyjnym, za które grozi stosunkowo niska grzywna.

W 2013 roku rosyjscy prawodawcy opracowali projekt ustawy o regulowaniu usług „okultystycznych i mistycznych” w opiece zdrowotnej, wprowadzaniu licencji dla uzdrowicieli i czarodziejów, a także sprawowania kontroli przez wykwalifikowanych lekarzy nad ich pracą. Ta sama ustawa zwiększyła grzywny nakładane na niezarejestrowanych lekarzy ludowych i niemal całkowicie zakazała reklamy usług okultystycznych. Oddzielny projekt ustawy z 2014 roku zakazał reklamy usług duchowych za pośrednictwem telewizji i Internetu. Na razie nic z tego jednak nie wyszło.

Nowe zmiany prawa pójdą jeszcze dalej.

ex