„Otwierasz oczy, jest ciemno… od tej chwili masz 60 minut, żeby rozwiązać sprawę kryminalną, wydostać się z zamkniętego pokoju i uwolnić Filipa de Girarda! Zegar tyka…”. Tak przedstawia się początkowy zarys nowej atrakcji, która już na jesieni powstanie w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Instytucja otrzymała dofinansowanie w kwocie 25 tys. zł z programu Patriotyzm Jutra na realizację projektu „Uwolnić Filipa de Girarda – tematyczny pokój zagadek z historią w tle”. To kolejny grant, który Muzeum pozyskało na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.

„Uwolnić Filipa de Girarda” to idea stworzenia edukacyjnej atrakcji muzealnej o charakterze escape room, czyli interaktywnego pokoju zagadek. Będzie to pierwsza i jedyna tego typy atrakcja na Mazowszu, która powstanie w obiekcie instytucji kultury, jaką jest muzeum. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zagadek zręcznościowych i logicznych, które pozwolą uciec z pokoju na czas. Fabuła wciągnie w świat historii i początków budowy Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, kiedy to sprowadzano z zagranicy Filipa de Girarda, twórcę mechanicznego przędzenia lnu. Scenariusz zostanie oparty na faktach historycznych, lecz zostanie także wprowadzony element fikcyjny, urozmaicający zabawę. Otwarcie pokoju zagadek planowane jest na październik 2017 r.

Na przygotowanie nowej atrakcji, która z całą pewnością przyciągnie rzesze zwiedzających, Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł z ogólnopolskiego Programu Patriotyzm Jutra, który organizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Złożony przez żyrardowską instytucję projekt znalazł się w gronie laureatów, wybranych spośród 850 złożonych wniosków z całej Polski. Projekt Muzeum został doceniony przez Zespół Sterujący, w skład którego weszło grono 12 znakomitych ekspertów, m.in. profesorów Uniwersytetu Warszawskiego czy przedstawicieli Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. Jest to ogromny sukces Muzeum Lniarstwa, które uplasowało się wyżej na liście rankingowej przed takimi instytucjami jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Historyczna Miasta Gdańsk czy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, który realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2009 roku operatorem programu jest Muzeum Historii Polski). Służy on odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski, wspiera inicjatywy, które angażują społeczeństwo w działania służące pielęgnowaniu i promowaniu kultury i lokalnego dziedzictwa.

Jest to kolejne dofinansowanie, które w bieżącym roku otrzyma Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Instytucja od stycznia 2017 roku aplikowała w trzech programach ubiegając się o zewnętrzne środki na realizację zadań i wszystkie wygrała. Zajmując czołowe miejsca na listach rankingowych otrzymała łącznie 165 000 zł. Oprócz wspomnianej atrakcji o charakterze escape room, Muzeum Lniarstwa otrzymało środki w wysokości 90 500,00 zł z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspieranie działań muzealnych na stworzenie wystawy stałej „Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością – stała wystawa dedykowana oddziałowi tkalni Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” (zajmując 10. miejsce na niespełna 200 wniosków nadesłanych z całego kraju), a także grant w wysokości 50 000,00 zł w ramach Programu LECHSTARTER, organizowanego przez Kompanię Piwowarską S.A. (zajmując 4. miejsce).

Źródło: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie