Burmistrz miasta Tulln w Austrii ogłosił, że miasto przestanie przyjmować uchodźców i osoby ubiegające się o azyl. Jest to konsekwencją zbiorowego gwałtu dokonanego przez uchodźców na nastolatce.

Zakaz został ogłoszony w tym tygodniu, burmistrz poinformował władze w regionie, że jego miasto odmawia przyjmowania uchodźców lub osób ubiegających się o azyl.

Mamy zerową tolerancję wobec osób zajmujących się przestępczością azylową, którzy nadużywają prawa podczas pobytu jako goście. Ze względu na to, co ci przestępcy zrobili tej dziewczynie, wymagana jest całkowita surowość prawa wobec nich – powiedział burmistrz Peter Eisenschenk w swoim oświadczeniu. – W mieście  nie będzie  żadnych uchodźców ani osób ubiegających się o azyl, do czasu aż incydent z gwałtem zostanie wyjaśniony – dodał burmistrz.

Austriacka agencja prasowa (APA) poinformowała, powołując się na policję, że trzej uchodźcy są podejrzewani, że  pod koniec kwietnia  zgwałcili wielokrotnie 15-letnią dziewczynkę. Ofiara gwałtu  powiedziała policji, że została zgwałcona  przez trzech sprawców i to dwa razy. Gdy wracała do domu w późnych godzinach wieczornych, szło za nią trzech podejrzanych osobników. Schwycili ją, zasłonili jej następnie usta i  zgwałcili swoją ofiarę. W czasie gwałtu nastolatka zdołała uciec swoim oprawcom. Jednak została przez nich schwytana i ponownie trzykrotnie zgwałcona.

 W toku śledztwa lokalna prokuratura sprawdziła próbki DNA  59. zamieszkujących w mieści uchodźców. Dotychczas kilku z nich został aresztowanych.

Policja nie ujawniła żadnych dalszych informacji, aby  nie narażać na niebezpieczeństwo  15-latki. Jednak pojawiły się doniesienia medialne sugerujące, że gwałciciele to osoby o pochodzeniu afgańskim i somalijskim.

Burmistrz miasta Tulln i jego zwolennicy zwrócili się do austriackiego ministra spraw wewnętrznych Wolfganga Sobotki, aby sprawą zajął się parlament i wprowadził stosowne ograniczenia w całej Austrii.
Austria jest jednym z kilku innych państw strefy Schengen, które wprowadziły kontrole graniczne w okresie kryzysu migrantów w Europie w 2015 r. Austriacki rząd  ostatnio wystąpił do UE o przedłużenie kontroli granicznych, aby móc w pełni kontrolować przepływ osób ubiegających się o azyl w ich kraju.

exi