ISIS jest w trakcie opracowywania nowej generacji ładunków wybuchowych, które mogą być ukryte wewnątrz laptopów i są praktycznie niewykrywalne przez lotniskowe skanery.

Jak donosi CBS News, rząd amerykański doszedł do takich wniosków po odkryciu sprzętu, pozostawionego przez bojowników ISIS na uniwersytecie w Mosulu, w północnym Iraku. Po wycofaniu swoich wojsk, grupa terrorystyczna spalała tereny, na których przebywała, jednak i tak pozostawili po sobie wiele śladów. Odkryto, że ISIS korzystało z wyposażenia i laboratoriów uczelni w celu opracowania nowych materiałów wybuchowych. Testowali też ich poziom wykrywalności przy użyciu ukradzionych z lotniska skanerów. Komputery do przeprowadzania ataków terrorystycznych mogłyby zawierać ładunki wybuchowe, które znacznie trudniej wykryć przy kontroli.

Niepokojące odkrycie doprowadziło do ​​poważnej dyskusji na temat tego, czy zakazać wnoszenia laptopów na pokłady samolotów kursujących z Wielkiej Brytanii i Europy do Stanów Zjednoczonych. Jednak w środę- m.in na skutek sprzeciwu linii lotniczych-postanowiono, że taki zakaz nie zostanie wprowadzony.

mb