Anglik wyzwał Polkę i jej dzieci, gdy usłyszał język polski

Anglik krzyczał w obelżywy sposób na Polkę i jej dzieci, aby wracali do Polski, bo nikt ich w Wielkiej Brytanii nie potrzebuje. Zdenerwowało go, że kobieta rozmawia z dziećmi po polsku.

W tym tygodniu sąd skazał Brytyjczyka, który w supermarkecie Aldi zaczepił Polkę i dwójkę jej dzieci. Darren Balaam (47 lat) został uznany za winnego zachowania rasistowskiego oraz używania obelżywego języka wobec kobiety i jej dzieci. Skazano go na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Pani Marta z dziećmi – w wieku trzech i dziewięciu lat- była na zakupach w markecie Aldi w Stevenage: – Rozmawialiśmy ze sobą po polsku. W pewnym momencie ten człowiek podszedł do nas i agresywnie powiedział: „Zacznij mówić po angielsku”. Potem wyzwał mnie dwukrotnie i powiedział, żebym wróciła do Polski, dodał przy tym obraźliwy komentarz na temat mojego ojczystego języka. Zapytałam go, jaki ma problem, czy chce dowiedzieć się czegoś innego o moim kraju? To go zdenerwowało i zaczął krzyczeć abym natychmiast wyjechał z Anglii. – zeznawała Polka – Zadzwoniłam do kierownika i powiedziałem co się stało. Przyszedł też mój mąż. Dopiero wtedy on przestał na nas krzyczeć.

Pani Marta, jest asystentką kierownika restauracji, skończyła szkołę w Londynie, dobrze zarabia: – Pracuję tutaj ciężko i mam dobrą pracę – powiedziała. – Stevenage zawsze było bardzo spokojnym miejscem, i dlatego zdecydowaliśmy się na pobyt tutaj. Chcemy tu mieszkać, ponieważ podoba nam się ten kraj. – dodała

Piotr Małecki ze Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskiego podkreślił, że Darren Balaam dopuścił się „nie sprowokowanego, wulgarnego, werbalnego ataku rasistowskiego”. Małecki dodał: – Cała ta sytuacja jest strasznym wstrząsem dla naszej polskiej społeczności. Zwłaszcza, że także dwoje dzieci zostało poddanych temu paskudnemu atakowi rasistowskiemu.

Sierżant policji Ali Beazley powiedział: – Ludzie wszelkich narodowości i religii powinni mieć możliwość życia w naszym mieście bez obawy o swoje bezpieczeństwo.

bes