Emerytura prawem, a nie obowiązkiem – to podstawowy przekaz, z którym chce dotrzeć do Polaków ministerstwo rodziny i pracy. W czwartek, szefowa resortu Elżbieta Rafalska oraz jej wiceministrowie, rozpoczną objazd po kraju, w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

Kampania informacyjna jest realizowana wspólnie przez MRPiPS, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ „Solidarność”. Rozpoczęli ją w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda, minister Rafalska oraz szef „S” Piotr Duda.

„Chcemy zorganizować we wszystkich województwach regionalne spotkania. W czwartek odwiedzimy województwa: małopolskie, podkarpackie i pomorskie. Pojawią się na nich wiceministrowie: Elżbieta Bojanowska, Stanisław Szwed i ja” – powiedziała w środę PAP minister Rafalska.

Dodała, że podczas spotkań zaprezentowane będą głównie założenia dotyczące zmian w przechodzeniu na emeryturę. „Celem tej kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest naszą decyzją indywidualną. Moja emerytura mój wybór.

Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale jest naszym wyborem” – podkreśliła Rafalska. 1 października wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r. Nie oznacza to obowiązku przejścia na emeryturę w momencie jego osiągnięcia odpowiedniego wieku. Decyzja należy do ubezpieczonego. Moment przejścia na emeryturę rzutuje na jej wysokość.

MRPiPS poinformowało, że przedstawiciele resortu odwiedzą w najbliższych tygodniach m.in. Bydgoszcz, Wrocław, Białystok, Katowice, Kielce, Lublin, Szczecin, Warszawę, Gorzów Wielkopolski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP