fot. Wikipedia

Już 17 maja uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 98 w Warszawie odwiedzi Magdalena Kumorek. Wizyta aktorki jest nagrodą w konkursie organizowanym w ramach programu Fundacji Orange dla szkół i szkolnych świetlic – MegaMisja.

Odwiedziny ambasadorów w szkołach biorących udział w programie to dodatkowa atrakcja dla dzieci. Tym razem, aby wygrać, uczniowie przygotowali naukowe ciekawostki Psotnika – głównego bohatera MegaMisji.Dzięki zwycięskiemu projektowi można było dowiedzieć się m.in., że w pobliżu himalajskiej wioski Gorakshep na wysokości 5200 m n.p.m znajduje się stacja, która zapewnia internet na Mount Evereście.

MegaMisja jest pierwszym w Polsce kompleksowymprogramem edukacji cyfrowej skierowanym doszkół podstawowych, realizowanym także na świetlicach. Jego cel to przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z technologii cyfrowych, a zarazem wzbogacenie oferty zajęć. Ambasadorem inicjatywy jest aktorka Magdalena Kumorek.

Zaangażowałam się w program MegaMisja Fundacji Orange, ponieważ jako mama dwójki dzieci zdaję sobie sprawę, że nowe technologie i internet są doskonałym wsparciem dla rozwoju. Wszystko jednak zależy od tego, jak je wykorzystamy. MegaMisja łączy przyjemne z pożytecznym – gwarantuje zarówno świetną zabawę, jak i sporą dawkę wiedzy na temat mądrego i twórczego korzystania z nowych technologii. Takie programy trzeba wspierać – mówi Magdalena Kumorek, ambasadorka MegaMisji.

Program jest doskonałym wstępem do dalszego rozwoju w cyfrowym świecie, daje solidne podstawy z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej.

Obecnie w programie bierze udział 350 szkół, obejmujących swoimi działaniami przeszło dziewięć tysięcy dzieci. Najmłodsi sprawnie obsługują smartfony, tablety czy laptopy, jednak umiejętności techniczne to nie wszystko. Ważne jest świadome korzystanie z technologii, dlatego warto nauczyć dzieci ich mądrego i kreatywnego wykorzystywaniamówi Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange, koordynator programu MegaMisja.

Nauczyciele, którzy uczestniczą w programie, korzystają ze specjalnie przygotowanego portalu megamisja.pl. Znajdują się na nim gotowe scenariusze zajęć oparte na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie – Julka i Kuba, którzy w cyfrowym laboratorium, razem z dziećmi, łapią niesfornego Psotnika. Jednocześnie poprzez zabawę uczą młodych internautów ważnych zasad obowiązujących w przestrzeni wirtualnej.

Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność i unikać niebezpieczeństw w sieci. Edukacja obejmuje również przestrzeganie netykiety i praw autorskich oraz znajdowanie wiarygodnych informacji w internecie.Najmłodsi tworzą proste grafiki, dźwięki i filmy. W programie MegaMisja Fundacja Orange stawia na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji. Dzieci, pracując w grupie i podejmując kolejne zadania w MegaMisji,zdobywają punkty, które następnie są wymieniane na nagrody, które wzbogacą wyposażenie szkół.

Wszystkie szkoły zainteresowane udziałem w kolejnej edycji programu mogą wziąć udział w rekrutacji, która trwa do 16 maja. Aby zgłosić szkołę, wystarczy wypełnić prosty formularz online oraz przesłać krótki (30 sek.) film przygotowany przez nauczyciela wraz z uczniami. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.fundacja.orange.pl

***

Magdalena Kumorek – aktorka teatralna i filmowa, związana m.in. z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem 6 Piętro w Warszawie i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Szerszej publiczności znana z filmów „Poranek kojota”, „Układ zamknięty”, czy serialu „Przepis na życie”. W 2014 r. Wydała płytę „Śmiercie” z muzyką do tekstów Bolesława Leśmiana.