Według kuwejckiej gazety Alkuwaityah siły zbrojne USA przygotowują się do ewentualnego konflikt z Rosją i Chinami. Chodzi o zmiany w narodowym programie obrony przeciwrakietowej Departamentu Obrony USA.

Sześć dni temu szef amerykańskiego resortu obrony James Mattis wydał rozkaz zrewidowania tego programu. Jak poinformowano, zmiany skupią się na „poszukiwaniu sposobów wzmocnienia potencjału w sferze obrony przeciwrakietowej i zrównoważenia priorytetów za granicą i wewnątrz kraju”. Departament Obrony zaznacza, że „obrona narodu i interesów USA za granicą przed pociskami balistycznymi jest jednym z najwyższych priorytetów” resortu. Warto przypomnieć, że w grudniu 2016 roku Rada Stosunków Zagranicznych USA przewidywała pogorszenie się stosunków z Rosją. Oceniono to, jako główne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych w 2017 roku.

Przygotowanie nowych zasad powinno zostać zakończone jesienią 2017 roku. Wówczas armia będzie mogła spożytkować nowoczesne środki wywiadu i nową broń podczas swoich operacji.

Alkuwaityah jest zdania, że główną osią nowego programu będzie idea przeciwstawienia się Stanów Zjednoczonych Rosji oraz Chinom.. Dokument stwierdza, że ​państwa te posiadają precyzyjne pociski przeciwokrętowe dalekiego zasięgu, które są w stanie zniszczyć amerykańskie lotniskowce.

NS