Szef MSWiA o pracy Archiwum X: przestępcy nie mogą spać spokojnie

0

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak złożył w piątek na ręce nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania i gratulacje dla funkcjonariuszy policyjnego „Archiwum X”, którzy doprowadzili do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo Iwony Cygan.

Domniemany sprawca zabójstwa sprzed 19 lat został 10 maja sprowadzony do Polski. Prokuratura postawiła mu już zarzuty.

To bardzo wyraźny sygnał dla przestępców, że nie mogą spać spokojnie i czuć się bezkarni nawet po upływie 19 lat – powiedział minister Błaszczak podczas konferencji w Komendzie Głównej Policji.

Według ministra ujęcie domniemanego mordercy Iwony Cygan dowodzi sprawności i profesjonalizmu policjantów.

To dowód na to, ze polska Policja jest w stanie zapewnić realne bezpieczeństwo w naszym kraju – podkreślił.

Obecny na konferencji Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w celu ustalenia szczegółów tej głośnej zbrodni Policja podjęła cały szereg działań. Wymagało to bardzo wiele wysiłku, jednak ostatecznie doprowadziło do postawienia przez prokuraturę zarzutów 46-letniemu Pawłowi K., który do niedawna przebywał na terenie Austrii.

Zatrzymanie było możliwe dzięki pracy policjantów z Zespołu do Spraw Niewykrytych, potocznie znanego jako „Archiwum X”. Takie komórki działają w niemal wszystkich Komendach Wojewódzkich Policji. Obecnie zajmują się one ponad tysiącem spraw. Już w 60 przypadkach udało im się doprowadzić do postawienia sprawców przestępstw sprzed wielu lat przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.

Nadinsp. Szymczyk poinformował też, że Policja planuje rozbudowę i wzmocnienie komórek do spraw niewykrytych w całym kraju.

Iwona Cygan została zamordowana nocą z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało ofiary z licznymi obrażeniami oraz ze skrępowanymi rękoma znaleziono następnego dnia przy wale Wisły. Wokół sprawy przez lata panowała swoista zmowa milczenia. Dowody ginęły, a  śledztwo było wielokrotnie umarzane. Przełom nastąpił dopiero po przejęciu śledztwa przez wydział ds. przestępczości zorganizowanej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz policjantów z „Archiwum X”. Oprócz Pawła K., zarzuty w związku ze sprawą usłyszał też jego ojciec, koleżanka ofiary, oraz 6 policjantów, którym zarzucono nadużywanie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i poplecznictwo.

To bezkompromisowość Policji i obecnych władz doprowadziła do tego, że podejrzany o zabójstwo Iwony Cygan usłyszał zarzuty – powiedział minister Błaszczak – zależy nam na tym, aby w tej sprawie zatriumfowała sprawiedliwość.

źródło: MSWiA

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ